spotkanie: Co dalej z ustawą Prawo o Stowarzyszeniach – punkt widzenia dużych organizacji członkowskich
Spotkanie Organizacji Pozarządowych w NOT
Z inicjatywy prezes FSNT NOT odbyło się 10 września w Warszawskim Domu Technika NOT spotkanie sieciowych organizacji pozarządowych, zorganizowane przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (OFOP) nt. „Co dalej z ustawą Prawo o Stowarzyszeniach – punkt widzenia dużych organizacji członkowskich.”
Spotkanie Organizacji Pozarządowych w NOT
Z inicjatywy prezes FSNT NOT odbyło się 10 września w Warszawskim Domu Technika NOT spotkanie sieciowych organizacji pozarządowych, zorganizowane przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (OFOP) nt. „Co dalej z ustawą Prawo o Stowarzyszeniach – punkt widzenia dużych organizacji członkowskich.”
Od dawna dostrzegana jest przez organizacje pozarządowe nieadekwatność prawa wobec stowarzyszeń, zwłaszcza tych o charakterze masowym, mających do realizacji cele na rzecz społeczeństwa. Mają one ugruntowaną tradycję sięgającą kilkudziesięciu lat historii, dysponują siecią oddziałów i jednostek organizacyjnych w całym kraju oraz majątkiem.
Brak czytelności zapisów legislacyjnych, różnorodna ich interpretacja, a także niechęć organów administracyjnych i samorządowych do korzystania z doświadczenia i dorobku organizacji pozarządowych tworzących społeczeństwo obywatelskie sprawia, iż wszystkie te zróżnicowania mają istotny wpływ na możliwość działań ruchów społecznych.
W samym tylko rejestrze sądowym miasta stołecznego Warszawy jest zarejestrowanych 11 tysięcy organizacji i stowarzyszeń społecznych ! Brak czytelnego sprecyzowania tego, co jest przedmiotem działalności społecznej, a co biznesowej, kto to jest i co wyróżnia wolontariusza, jakie są prawa, ale i obowiązki członka organizacji społecznej, jak też rozumieć działalność społeczną. Dlaczego inaczej jest ona traktowana gdy jest skierowana do członków własnej organizacji, a inaczej gdy do niezrzeszonych ? Wątpliwości budzi traktowanie członków i organizacji społecznych jak podmiotów prawa gospodarczego przez organa finansowe. To tylko kilka z tematów, jakie poruszono podczas tego spotkania.
Uczestniczący w nim przedstawiciele FSNT NOT wskazywali na konieczność ujęcia przez nowe prawo o stowarzyszeniach zapisów dotyczących organizacji zrzeszających specjalistów, nie na zasadzie interesów np. stowarzyszeń producentów itp., ale – co jest trwałą, ponad 177 letnią tradycją ruchu stowarzyszeniowego techników i inżynierów – działalności „pro publico bono.”
Aktualnie w kilku ośrodkach władzy: w Sejmie, w Senacie oraz pod auspicjami Kancelarii Prezydenta RP trwają prace nad zmianą obowiązujących przepisów dotyczących ustawy Prawo o Stowarzyszeniach. Duże organizacje społeczne dążą do uwzględnienia ich specyfiki i dorobku, zwłaszcza wyróżników jakimi jest struktura, na którą składa się sieć jednostek terenowych, majątek oraz konieczność zatrudniania kadr do administrowania tą strukturą, a także profesjonalizm w zakresie przedmiotowej działalności statutowej.
Przedstawiciele OFOP zobowiązali się do przygotowania na najbliższe spotkanie konsultacyjne zespołu roboczego ds. nowelizacji ustawy Prawo o Stowarzyszeniach, które odbędzie się pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP materiału wyjściowego uwzględniającego zgłoszone w dyskusji wnioski i postulaty. W spotkaniu oprócz przedstawicieli władz OFOP uczestniczyli m.in. Naczelniczka ZHP Małgorzata Sinica, przedstawiciele Zrzeszenia Studentów Polskich, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Ze strony FSNT NOT uczestniczyli m.in. prezes Ewa Mańkiewicz-Cudny, Sekretarz Generalny Jerzy Gumiński i Prezes WDT Jacek Kubielski.
Opracował:
Janusz M. Kowalski
FSNT NOT