Spotkanie w RDPP poświęcone procedurze wyboru reprezentantów NGO do komitetów monitorujących

Na wniosek Rady Działalności Pożytku Publicznego doszło do spotkania przedstawicieli grupy roboczej 12 postulatów OFOP, Ministerstwa Infrstruktury i Rozwoju oraz RDPP. Spotkanie poświęcone było nowej procedurze wyboru reprezentantów organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących. Operatorem procesu wyborów będzie Rada działalności Pożytku Publicznego.

Na wniosek Rady Działalności Pożytku Publicznego doszło do spotkania przedstawicieli grupy roboczej 12 postulatów OFOP, Ministerstwa Infrstruktury i Rozwoju oraz RDPP. Spotkanie poświęcone było nowej procedurze wyboru reprezentantów organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących. Operatorem procesu wyborów będzie Rada działalności Pożytku Publicznego.

Na spotkaniu została przyjęta propozycja pozarządowej części Rady, która uwzględniała procedurę wypracowaną przez Stałą konferencję ds. konsultacji funduszy europejskich 2014-2020 przy OFOP. Najważniejsze zaakceptowane założenia przedstawiają się w sposób następujący:

Nabór do KM nastąpi w drodze wyborów bezpośrednich, których organizatorem będą Rady Działalności Pożytku Publicznego  (odpowiednio na poziomie krajowym oraz regionalnym). 

  1. Wyjątkiem od tej zasady (i nową propozycją) byłoby przyznanie jednego miejsca w KM dla osoby (pary osób) wskazanej regionalną lub krajową ponadbranżową federację – chodzi o to żeby w składzie komitetu mogły znaleźć się osoby, które troszczą się nie tyle o kwestie branżowe, ale kwestie horyzontalne związane z procedurami wdrażania RPO, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii sektora pozarządowego.
  2. Liczba miejsc przewidzianych dla organizacji pozarządowych w Komitetach Monitorujących byłaby nie mniejsza niż  1/9 ogółu miejsc (z wyraźnym oczekiwaniem, aby była większa) nie mniejsza niż 4 miejsca w KM.  Generalnie udział partnerów społecznych w przekonaniu RDPP powinien być możliwie duży (np. ½) jednak nie mniejsza niż 1/3. W poszczególnych przypadkach (także w kontekście rozwiązań regionalnych możliwe powinno być uzgadnianie zmian proporcji między poszczególnymi grupami partnerów społecznych np. w wyniku uzgodnień lokalnych RDPP i WKDS). 
  3. Miejsca o którym mowa w pkt.2  (jeśli to uzasadnione) mogą być predefiniowane ze względu na liczbę „mandatów” i ich zakres merytoryczny (np. 2 miejsca dla organizacji kompetentnych w obszarze kwestii wykluczenia społecznego, 1 – równość szans, 1 – młodzież etc.).
  4. Każda organizacja może zgłosić tylko jednego kandydata (parę) do każdej z dziedzin.
  5. Kandydatura ma formę zgłoszenia pary (kobieta i mężczyzna) kandydatów ze wskazaniem na członka (członkinię)  i zastępcę (zastępczynię). 
  6. Każdy z kandydatów (para) musi uzyskać minimalne wsparcie (nominację) od odpowiedniej liczby federacji lub/oraz organizacji pozarządowych (zgodnie z propozycją OFOP). Można też później (od momentu rejestracji do wyborów) starać się o wsparcie ze strony innych organizacji. Ich liczba i nazwy zostaną umieszczone jako informacja na stronie internetowej dedykowanej wyborom do KM (przed rozpoczęciem wyborów).
  7. Proponuje się, aby członkowie regionalnych RDPP nie mogli kandydować do KM RPO (choć ten postulat wywołuje kontrowersje, bo RDPP nie wskazuje tych osób, a wyłącznie liczy głosy (nie ma zatem klasycznie rozumianego konfliktu interesów). W szczególności ewentualne ograniczenia nie powinny dotyczyć miejsca opisanego w pkt.1 Kwestia ta wymaga dyskusji.
  8. Głosowanie ma charakter bezpośredni (listowny po wydrukowaniu dostępnej w Internecie karty do głosowania), z elementami zabezpieczającymi:
  • jedna organizacja zgłaszająca nie może mieć więcej niż jednego przedstawiciela (oznacza to, że nawet jeśli zwycięży w kilku kategoriach, miejsce uzyska dla tego „mandatu”, w którym jego proporcjonalne przewaga jest największa,
  • kandydaci przed wyborami złożą odpowiednie oświadczenia dotyczące gotowości do pracy w KM oraz informowania o przebiegu prac w KM,
  • trzy kolejne nieusprawiedliwione nieobecności (powiązane z brakiem obecności zastępcy) na spotkaniach KM spowodują wykluczenie w Komitetu,
  • warto zastanowić się nad propozycją kadencyjności KM. Innymi słowy przeprowadzenia raz jeszcze wyborów w połowie okresu 2014-2020, który dawałby szansę na potwierdzenie lub zmianę mandatu poszczególnych członków (w tym także np. zamiany na pozycji członek – zastępca).

Powyższe założenia zostaną poddane szerokim konsultacjom ze środowiskiem organizacji pozarządowych oraz administracji publicznej.