Udział organizacji w monitorowaniu funduszy europejskich 2007-2013 – analiza

Tekst Doświadczenia organizacji pozarządowych w systemie monitoringu funduszy europejskich 2007-2013. Analiza przykładów powstał z intencją wykorzystania doświadczeń organizacji pozarządowych biorących udział w dialogu obywatelskim toczącym się na forach komitetów monitorujących programy operacyjne dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Tekst Doświadczenia organizacji pozarządowych w systemie monitoringu funduszy europejskich 2007-2013. Analiza przykładów powstał z intencją wykorzystania doświadczeń organizacji pozarządowych biorących udział w dialogu obywatelskim toczącym się na forach komitetów monitorujących programy operacyjne dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Szeroki wachlarz zadań komitetów, nieostre granice odpowiedzialności pomiędzy komitetami a instytucjami zarządzającymi programami, czy wreszcie szereg pytań o skład komitetów – te wszystkie kwestie, zwłaszcza w odniesieniu do pierwszego pełnego dla Polski udziału w siedmioletniej perspektywie finansowej UE – mobilizują do wyciagnięcia wniosków. Jednak same wnioski nie poprawią sytuacji – konieczne jest zatem przebudowanie systemu wdrażania i monitorowania funduszy europejskich, tak aby okres 2014-2020 mógł zostać rzeczywiście wykorzystany dla rozwoju Polski w obszarach wsparcia funduszami europejskimi. Lekcja zarządzania właśnie się kończy – czas na egzamin.

W przygotowaniu analizy pomogli mi również pozarządowi członkowie Zespołu ds. Działania 5.4 w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki. Dziękuję za wszelkie uwagi i spostrzeżenia.

Tekst został przygotowany dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Fundacja od kliku lat wspiera Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych w działaniach na rzecz wzmocnienia udziału organizacji w dialogu prowadzonym z rządem, samorządem oraz partnerami społecznymi w komitetach monitorujących. Dziękujemy za pomoc, bez której nie udałoby się prowadzić działań wzmacniających reprezentantów trzeciego sektora, ich monitoringu, ani budować zaplecza eksperckiego.

Niniejszy tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.