VII posiedzenie Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027

Logotypy grantodawców i programu: Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską.

 

3 grudnia w Warszawie odbyło się 7. posiedzenie Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele stron: rządowej, samorządowej, partnerów społecznych i partnerów gospodarczych oraz reprezentanci organizacji pozarządowych i środowiska akademickiego.

 

Zasada partnerstwa – dobre przykłady czy jaskółki, które wiosny nie czynią?

Czas przeglądów śródokresowych, a więc przyglądanie się temu, jak idzie realizacja perspektywy finansowej 2021-2027, jest dobrym pretekstem do podsumowania realizacji zasady partnerstwa. Mogliśmy się przekonać, że prace nad przeglądem śródokresowym w Programie FERS czy Fundusze Europejskie dla Lubelskiego usłyszały głosy partnerów spoza administracji i zaproponowały zmiany satysfakcjonujące stronę społeczną. To dobra wiadomość. Niestety, brak informacji z innych programów nie napawa już takim optymizmem.

 

Pomoc Techniczna dla członków Komitetów Monitorujących – przecieranie szlaków

Nowe rozwiązania wprowadzone w zasadach udzielania zryczałtowanego wsparcia z Pomocy Technicznej dla członków Komitetów Monitorujących w programach krajowych i regionalnych stają się faktem. Taką formę wzmocnienia zasady partnerstwa widzimy już w programach FERS, FENG i FENiKS. Od stycznia startują też w PTFE (Pomoc Techniczna) i FEPW (dla Polski Wschodniej). Jednocześnie prace trwają również w trzech programach regionalnych.

Partnerzy spoza administracji mogą otrzymywać zwrot kosztów na organizowanie konsultacji, szkolenie się czy ekspertyzy, żeby móc lepiej reprezentować swoje środowisko. System ryczałtowy pozwala to robić w sposób bardziej elastyczny i nie obciąża partnerów koniecznością zakładania na ten cel własnych środków.

 

Umowy o dotację – partnerstwo czy dyktat?

Podkomitet zamówił ekspertyzę koniecznych i fakultatywnych postanowień wybranych umów o dofinansowanie. Ekspertyza potwierdziła, że beneficjenci umów zawieranych z Instytucjami Zarządzającymi mają podstawy do uznawania ich za nieprzyjazne między innymi z powodu nierówności stron (w niektórych przypadkach określonej jako „drastyczna”), w tym dodatkowych obciążeń i obowiązków, które na nich spoczywają.

Dokument zawiera wnioski i rekomendacje, niestety w obecnym stanie prawnym nie da się wykluczyć z umów zapisów, które najbardziej obciążają beneficjentów i przyczyniają się do powstawania tak dużej nierówności stron. Główną przeszkodą jest tu pogodzenie obowiązku szczególnej dbałości o należyte wykorzystanie środków pochodzących z Funduszy UE przez Instytucje Zarządzające ze skrzyżowaniem prawa publicznego, prywatnego, krajowego i unijnego.

W związku z powyższym należy szukać rozwiązań, na przykład w postaci zmian legislacyjnych, które zmniejszą obciążenia beneficjentów, nie zwiększając jednocześnie niebezpieczeństwa złego wykorzystania Funduszy Europejskich.

 

Tematy do dalszej pracy

W ramach podkomitetu dyskutowano również o tym, jak ułatwić efektywną pracę osobom, które pracują zawodowo i jednocześnie działają w Komitetach wolontaryjnie. Oprócz tego zastanawiano się nad zebraniem informacji o funkcjonowaniu zasady partnerstwa w całym systemie wdrażania, zamiast skupiać się jedynie na poszczególnych komitetach.

Wiele dodatkowo poruszonych wątków stanie się przedmiotem dyskusji Prezydium Podkomitetu. Protokół wraz z załącznikami zostanie opublikowany w regulaminowym terminie na stronie internetowej Podkomitetu.

 

 

O Podkomitecie:

Podkomitet ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027 został powołany 26 kwietnia 2023 roku decyzją Przewodniczącego Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027.
Podkomitet powstał w celu monitorowania realizacji zasady partnerstwa w procesie programowania, wdrażania, monitorowania i ewaluacji Funduszy Europejskich w Polsce. Zasiadają w nim przedstawiciele: rządu, samorządu, partnerów społecznych i gospodarczych oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Wszystkie aktualności na temat Funduszy Europejskich znajdziecie na stronie monitoringfunduszy.ofop.eu.

 

Projekt: „Prowadzenie sekretariatu Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027” współfinansowany jest w 79,71% ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PTFE 2021-2027 oraz w 20,29% z budżetu państwa.
Wartość projektu: 677 750,00 PLN

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie