VIII kadencja RDPP: czego oczekujemy od Rady?

 

Trwa nabór kandydatów na członków Rady Działalności Pożytku Publicznego VIII kadencji.

Jako OFOP podjęliśmy decyzję o wystawieniu swojego reprezentanta i zgłoszenie kandydatury Mateusza Wojcieszaka – czytaj więcej – artykuł z 24 lipca. Ponownie zachęcamy do poparcia naszego kandydata – ostatni moment mija we wtorek 30 lipca!

 

Dlaczego akurat ten nabór jest tak ważny?

To kluczowy moment dla funkcjonowania tej instytucji – w ostatnich latach Rada przeżywała kryzys reprezentacji i działalności. Od wielu lat osoby z naszego zespołu publicznie wskazywały bolączki tej instytucji: brak aktywności członków RDPP, upolitycznienie dyskusji, wątpliwości co do demokratyczności wyboru członków czy problem rozmytej reprezentacji przez powielanie kompetencji RDPP przez inne powoływanie ciała i podmioty.

Kryzys RDPP trwa już długo – tak długo, że nie dziwi, to że część działaczy III sektora przestało wierzyć w to ciało. W zarządzie OFOP też odbywaliśmy te rozmowy. Jednak czujemy, że szczególnie przy toczących się rozmowach o Radzie Dialogu Obywatelskiego, projektowaniu programów budowania potencjału organizacji z Funduszy Europejskich, działalności nowej funkcji Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, rola Rady Działalności Pożytku Publicznego może być znacząca. I że systemowe problemy z tym ciałem mogą zostać naprawione energią i pomysłami samych członków i członkiń Rady. Dlatego potrzebujemy nowej RDPP gotowej na te wyzwania!

 

Czego oczekujemy od Rady VIII kadencji?

 

  • Refleksji nad rolą Rady i jej miejscem w systemie.

Rada stoi przed wyzwaniem odpowiedzi na pytanie: po co istnieje i jakie narzędzia wpływu na rzeczywistość posiada? To według nas praca na pierwsze spotkania Rady – zmapowanie innych podmiotów o podobnych zadaniach oraz praca nad postulatami zmian w prawie wokół kompetencji i legitymacji samej RDPP. Naszym zdaniem nas trudności w pracy Rady są systemowe, a sama Rada powinna ograniczyć swoją działalności do obszaru pożytku publicznego.

Rada powinna być przykładem tego, jak pracować demokratycznie i dla dobra całego sektora dla innych ciał dialogu obywatelskiego w samorządach. Bez politycznych sporów, tworzenia podziałów na organizacje lokalne i centralne, bez gry na partykularne interesy konkretnych obszarów, regionów czy federacji. Prócz wartości w sercu pracę nad dobrem wspólnym całego sektora wspomagają przejrzyste, niezbyt skomplikowane i zbiurokratyzowane metody i narzędzia.

 

  • Energii, kreatywności i profesjonalizmu w pracy dla całego sektora, która płynie z realnego zaangażowania w różne pozarządowe obszary.

Wierzymy, że najlepszymi ekspertami i ekspertkami w sprawach sektora są osoby, które działają z ludźmi, utrzymują swoje zespoły w czasach powszechnej grantozy, specjalizują się w swoich obszarach (klimatu, edukacji, rozwoju lokalnego itd.). W skrócie działają w swoich organizacji nie wyłącznie dla rzecznictwa, ale dla misji swojej organizacji, dobra wspólnego swojej społeczności. W Radzie ma szansę powstać miks osób, które dzięki wytężonej pracy w swoich obszarach, znajomości “bieżączki” życia organizacji, widzą więcej i mają gotowe rozwiązania na trudne wyzwania, które dotykają tysiące organizacji w całej Polsce.

 

  • Spojrzenia z lotu ptaka.

Rada Działalności Pożytku Publicznego ma swoją wagę w systemie dialogu obywatelskiego – z tą rolą idzie wg nas zadanie patrzenia szerzej, dalej i głębiej. Rada może stać się miejscem rozmowy o najważniejszych zmianach w prawie, inicjowania nowych rozwiązań legislacyjnych dla dobra sektora. Rada powinna przy tej okazji pracować w towarzystwie procesów konsultacyjnych, które umożliwiają rozmowę z organizacji “w terenie”. Inspiracją dla nas jest sposób pracy nad Strategiczną Mapą Drogową Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

 

  • Różnorodności!

Organizacje i członkowie/inie w RDPP powinny być tak samo różnorodne jak nasz sektor – reprezentować zarówno organizacje regionalne jak i krajowe, działające przy różnych formach rejestracji (stowarzyszenia, fundacje, związki stowarzyszeń, OSP). RDPP powinna trzymać się również standardów równowagi płci wśród członków i członkiń. Wierzymy, że VIII kadencja to też czas na dostrzeżenie tematu zmian pokoleniowych w naszym sektorze – nie tylko na sesjach dyskusyjnych, ale również w składach ciał i podmiotów.

 

Nasze poparcia

W ostatnich tygodniach otrzymaliśmy szereg próśb o formalne poparcie od organizacji pozarządowych kandydujących do RDPP. Każde zgłoszenie mieliśmy okazję omówić w zarządzie OFOP. Zdecydowaliśmy się opublikować listę osób, które otrzymały od OFOP oficjalne poparcie. Nie są to reprezentanci OFOP, kandydaci reprezentują swoje organizacje lub federacje, ale są to osoby, którym ufamy i wierzymy, że wartości naszej federacji są ich wartościami.

 

  • Mateusz Wojcieszak, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (poprzyj kandydata tutaj)
  • Ewa Chromniak, Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych
  • Wojciech Dec, Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych
  • Krzysztof Hołyński, Stowarzyszenie MOST
  • Myroslava Keryk, Fundacja Ukraiński Dom
  • Martyna Kowacka, Związek Harcerstwa Polskiego
  • Cezary Mierzejewski, Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych
  • Jan Pałasz, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
  • Adam Szulczewski, Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
  • Michał Szymanderski-Pastryk, Federacja Mazowia
  • Joanna Wardzińska, FISE. Fundacja Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych
  • Waldemar Weihs, Fundacja Merkury
  • Makary Wiskirski, Komitet Obrony Demokracji
  • Kinga Wiśniewska, Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna
  • Jakub Wygnański, Fundacja Stocznia

 

Zachęcamy do śledzenia naszych aktualności i wsparcia rekomendowanych przez nas osób, aby wspólnie wprowadzić konieczne zmiany.