Walne Zebranie 12-13 maja 2011

Szczególnie urozmaicone i ciekawe Walne Zebranie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych odbyło się w Warszawie 12 i 13 maja 2011 r.

Szczególnie urozmaicone i ciekawe Walne Zebranie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych odbyło się w Warszawie 12 i 13 maja 2011 r.Szczególnie urozmaicone i ciekawe Walne Zebranie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych odbyło się w Warszawie 12 i 13 maja 2011 r.

12 maja 2011 r. – Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

Sesja o Prawie o stowarzyszeniach

Rozpoczęliśmy 12 maja o 14:00 sesją o Prawie o stowarzyszeniach. Gościli na niej jako Paneliści: Justyna Duriasz-Bułhak (Fundacja Wspomagania Wsi), Maria Holzer (Forum Darczyńców), Katarzyna Sadło (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) oraz prawnicy: Krzysztof Izdebski (Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich) i Przemysław Żak (Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka). Reprezentant OFOP, Michał Dymkowski zaprezentował wyniki badania ankietowego: http://ofop.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=375:o-ustawie-o-stowarzyszeniach-12-maja

sesja_o_stow2

Konkurs „Biznes dla Wolontariatu”

Szczególnym wydarzeniem było zakończenie konkursu „Biznes dla Wolontariatu”, podczas którego wyróżnionym Wolontariuszom i Wolontariuszkom zostały wręczone medale oraz dyplomy uznania dla wszystkich uczestników. Paulina Kaczmarek i Ryszard Szymanowski zostali laureatami tego konkursu. Konkurs promował przedsięwzięcia wolontarystyczne ludzi biznesu dla III sektora. Organizacje pokazały prospołeczne działania osób z sektora biznesu, które przyczyniają się do transferu wiedzy i umiejętności biznesowych do organizacji pozarządowych lub w inny sposób wspierają je swoimi umiejętnościami. Więcej o konkursie tu.

zakonczenie_konkursu5 zakonczenie_konkursu2

zakonczenie_konkursu3 zakonczenie_konkursu Zdjęcie u góry od lewej: Ryszard Szymanowski (Stowarzyszenie Nasza Galeria), Piotr Onikki-Górski (Business Centre Club), Urszula Jaworska (Fundacja Urszuli Jaworskiej), Paulina Kosowska (wolontariuszka OFOP).
Zdjęcie u góry po prawej i u dołu po lewej: rewers i awers medalu dla laureatki.
Zdjęcie u dołu po prawej: od lewej stoi Rafał Górski (Fundacja Istytut Myśli Obywatelskiej), Piotr Drygała (Stowarzyszenie Zielone Zagłębie), Agnieszka Szuba (Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej),
Adam Podgórski (Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw) oraz prowadząca spotkanie Urszula Jaworska.

Nowi członkowie OFOP

Według naszej nowej OFOPowej tradycji organizacje, które wstąpiły do OFOP w ostatnim roku, zostały uroczyście powitane w gronie Członków Federacji i obdarzone dyplomami. W 2010 roku do OFOP wstąpiły: (poniżej na zdjęciu od prawej) Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Fundacja Anioły Filantropii, Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich i Collegium Artium (nieobecni).

wreczenie_nagrod4

Statuetki Jawnie Przejrzyście Odpowiedzialnie

Prezeska Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Katarzyna Sadło wręczyła certyfikaty i statuetki JPO czterem organizacjom:
1) Stowarzyszeniu Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich,
2) Fundacji Odzew,
3) Stowarzyszeniu Qzmianom
4) Stowarzyszeniu Studentów Wolnego Tybetu (nieobecni).

wreczenie_nagrod3
Wręczenie statuetek JPO: od lewej Katarzyna Jeznach-Tadeusiak (SLLGO), Teresa Rękowicz (Fundacja Odzew), Katarzyna Sadło (FRSO), Emilia Wielgo (Stowarzyszenie Qzmianom), Urszula Jaworska (Fundacja Urszuli Jaworskiej), Paulina Kosowska (wolontariuszka OFOP).

Sprawozdanie z działalności

Oficjalnie Zebranie Walne rozpoczął o godzinie 17:00 Prezes Piotr Frączak podsumowując działania Federacji w roku 2010. Przedstawił informacje dotyczące organizacji działalności OFOP, wymienił uzyskane dotacje. Omówił kwestie finansowe, w tym przychody i koszty działalności statutowej oraz przychody własne. Następnie przeszedł do omówienia struktury organizacyjnej OFOP z wyszczególnieniem celów i efektów działalności poszczególnych programów OFOP – Programu Członkowskiego, Programu Reprezentacji NGO, Programu Rzeczniczego i Międzynarodowego.
Do pobrania: prezentacja działalności OFOP w 2011 r.

Przewodniczący Zebrania Piotr Drygała (Stowarzyszenie Zielone Zagłębie) otworzył dyskusję. Rafał Krenz, (Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL), zapytał o rozwój sieci ENNA. Anna Mazgal koordynująca działania Programu Międzynarodowego poinformowała, iż Sieć ENNA została formalnie zarejestrowana w bieżącym roku i posiada już 21 członków z różnych krajów Europy, nie tylko Unii Europejskiej. Aktualny etap działań sieci rozpoczął się na Walnym Zebraniu w marcu 2011 r. W czasie następnego Walnego Zebrania, które planowane jest na wrzesień 2011 r. (zebrania odbywają się co pół roku), zostaną zaprezentowane pierwsze efekty prac Sieci w obszarze samoorganizacji.

walne_1dzien_2 walne_1dzien_4

Rafał Górski (Instytut Spraw Obywatelskich), zadał pytanie o najsilniejszą stronę działalności OFOP. Piotr Frączak, wskazał zespół (pracowników) OFOP oraz Program Reprezentacji NGO. Ryszard Sawa (Fundacja Życzliwy Przedsiębiorca w Polsce), zgłosił potrzebę wprowadzenia słowa „obywatelskie” do nazwy OFOP. Prezes Piotr Frączak wskazał na stronę formalno–techniczną takiej zmiany i zaznaczył, że przy braku quorum podjęcie decyzji modyfikujących statut OFOP (a tym samym i nazwę) nie jest możliwe.

Paweł Bronikowski (Fundacja Anioły Filantropii ) zasugerował, iż OFOP w najbliższych działaniach powinien zająć się kwestią podatku VAT od darowizn i charytatywnych wiadomości sms oraz konieczności uregulowania jej prawnie. Artur Jóźwik (Fundacja Ośrodek Karta) poruszył problem nieterminowości rozstrzygania konkursów grantowych organizowanych przez poszczególne ministerstwa, proponując wspólne działanie z OFOP w tej kwestii. Marzena Mendza – Drozd (Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych) zapytała o planowane działania organizacji członkowskich OFOP w związku ze zbliżającą się prezydencją Polski w UE i zaproponowała wzajemną wymianę informacji na ten temat. Renata Berent – Mieszczanowicz, (Demokratyczna Unię Kobiet) podsunęła pod dyskusję w przyszłości wewnętrzną debatę w ramach OFOP w kwestii działalności statutowej organizacji, a także próbę wypracowania wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Stanisław Bronz (Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie”) zapytał o działania Demokratycznej Unii Kobiet, po czym zabrał głos i przedstawił działalność Fundacji „Miłosierdzie”.

W sprawie sprawozdania finansowego zabrała głos Monika Kozieł, Dyrektorka Biura OFOP. Filip Czernicki, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej z ramienia Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych poinformował zebranych, iż nie zgłasza zastrzeżeń wobec sprawozdania, wskazując jedynie na konieczność przeorganizowania systemu księgowego rezerw finansowych OFOP, podkreślając nieformalny charakter tej rekomendacji.

walne_1dzien_3 walne_1dzien

Prezentacja kandydatów do Zarządu

Do Zarządu OFOP swoją kandydaturę zgłosiło pięciu reprezentantów organizacji członkowskich, spośród których nieobecna na sali była reprezentantka Fundacji Urszuli Jaworskiej. Kandydaci zgłoszeni do wyborów na członków/członkinie Zarządu, którzy zaprezentowali się to:
1. Marzena Mendza-Drozd (Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych),
2. Adam Podgórski (Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw),
3. Dariusz Supeł, obecny członek Zarządu(Związek Harcerstwa Polskiego),
4. Piotr Frączak, obecny prezes OFOP (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego).

 

Dyskusja na temat Paktu dla Kultury

Piotr Frączak zaprosił do dyskusji i przedstawił zaproszonych gości honorowych do dyskusji na temat Paktu dla Kultury, Kubę Wygnańskiego, Współprzewodniczącego Rady Działalności Pożytku Publicznego i Wiceprezesa Fundacji Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Marcina Dadela, eksperta w Kancelarii Prezydenta RP oraz Henryka Wujca, Doradcę Prezydenta RP DS. Społeczeństwa Obywatelskiego.
 

Piątek 13 maja 2011 r. – Muzeum Sztuki Nowoczesnej
 

Absolutorium dla Zarządu

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Filip Czernicki zarekomendował Walnemu Zebraniu przyjęcie sprawozdania finansowego za rok 2010. Walne Zebranie w głosowaniu jawnym zgodnie z par. 25 pkt. 6 Statutu podjęło uchwałę o przyjęciu sprawozdania merytorycznego i finansowego za rok 2010.
 

Wybory do Zarządu

Kandydatka z Fundacji Urszuli Jaworskiej, Anna Jarocka zaprezentowała się zebranym. Następnie Walne zebranie w głosowaniu tajnym zgodnie z par. 25 pkt. 4 Statutu wybrało na członków Zarządu następujące osoby: Piotr Frączak, Marzena Mendza-Drozd, Dariusz Supeł. Prezesem ponownie został wybrany Piotr Frączak.

Członkostwo honorowe

Tytuły i dyplomy członkostwa honorowego za wieloletnie zaangażowanie i pracę w OFOP otrzymali Urszula Jaworska i Marcin Dadel.
 

Zmiany składek członkowskich
 

Areta Wasilewska-Gregorowicz, p.o dyrektorki Programu Członkowskiego OFOP-u zaprezentowała zmiany do Regulaminu składek członkowskich i tym samym rozpoczęła się dyskusja nad zmianami dotyczącymi składek członkowskich, wynikająca z tego, że organizacje członkowskie zgłaszają informację o zbyt wysokich składkach zgłaszały oraz o problemach z wyliczeniem ich wysokości. Została przedstawiona propozycja zmian wysokości progów składek. Dodatkowo Piotr Frączak przedstawił propozycję powołanie kolejnej spółdzielni osób prawnych i prowadzenia działalności gospodarczej oraz ewentualnego inwestowania przez spółdzielnię składek i szukania pieniędzy na składki dla organizacji w ten sposób. Prezes postawił pytanie, czy Walne wyobraża sobie taka formę działania oraz czy jest do zaakceptowania taka formuła jako odciążenie organizacji od płacenia składek. Rafał Krenz zauważył, że trzeba bardziej dopracować szczegóły tego pomysłu, szczególnie finansowe. Postawił pytanie, z czego pokryć koszty prowadzenia spółdzielni? Oraz z czego pokryć koszty podmiotu, który ma działać – jaki jest pomysł na biznesplan na działanie spółdzielni? Łukasz Domagała ze SPLOT-u – podkreślił, że składka członkowska ma sens – powinna obowiązywać, pełni ona wiele funkcji , m.in. wiąże organizacje finansowo i podnosi poczucie przynależności i odpowiedzialności za Federację. Marzena Mendz- Drozd zauważyła, że istniej konieczność rozdzielenia: ewentualna dyskusja o zmianie wysokości składek, a potem przemyślenie pomysłu stworzenia form samowystarczalności organizacji – zarabiania przez nią pieniędzy. Irena Fugalewicz powiedziała, że dla organizacji które mają przychód poniżej 50 tys. złotych, każde 100 zł się liczy. Ważniejsze od składki jest przyłączanie nowych członków, a składka może to tylko blokować. Paweł Bronikowski z Fundacji Anioły Filantropii zapytał, czy kwota 100 zł na składkę jest naprawdę kwotą zbyt wysoką. Krzysztof Duszak ze Stowarzyszenia „Kurpik” zauważył, iż organizacja, która osiąga przychód 60 tys. to ciągle biedna organizacja, a wzrosłaby jej składka o znaczną sumę, zgodnie z zaproponowanymi progami. To jest dysonans. W efekcie bowiem małe organizacje mają podwójną składkę, a duże– niższą. Piotr Zalewski powiedział, że dla małych organizacji 100 zł to już problem. Wykreślanie z listy członków za nie uiszczenie opłat dla organizacji, które nie mają przychodu, jest niewłaściwe. Takie organizacje jego zdaniem powinny być zwolnione ze składek.

walne_2gi_dzien walne_2gi_dzien1

Piotr Drygała dodał, iż 100 zł na rok to nie jest wiele, powinna być zachowana – likwidowanie składki tylko po to, by było więcej organizacji nie ma sensu. Rafał Górski zaproponował aby zrobić eksperyment i obniżyć na najbliższy rok składkę podstawową do 10 zł. Czy nowe organizacje się faktycznie zgłoszą? Jeśli się to nie sprawdzi, wtedy Walne Zebranie zmieni za rok ponownie regulamin. Piotr Frączak zauważył, że gdyby składka była jasno określona, to biuro mogłoby wystawić notę księgową. Dopóki tak nie jest, biuro OFOP-u musi czekać, aż organizacja wyliczy składkę, a to powoduje problem – nie ma sposobu, by nakłonić organizację do zapłacenia. Gdyby była możliwość wystawiania not księgowych, to byłoby to dużo prostsze. Ściągalność składek jest bardzo trudna, jeśli to organizacja członkowska ma to wyliczać sama. Filip Czernicki dodał, iż nie da się wyliczyć składki w prosty sposób. Co roku FUPP walczy z biurem księgowym, aby bilans był policzony do końca stycznia, żeby można było zapłacić składkę do końca stycznia i skorzystać z 20% zniżki. I nigdy to się nie udaje. Same przychody z działalności statutowej o wiele łatwiej policzyć. Proponuje poprawkę: podstawą obliczenia składki są przychody z działalności statutowej. Po drugie warto obniżyć dolny próg dla tych małych organizacji – może obniżyć próg przychodu do 5 tysięcy i wtedy składkę do 10 złotych.

Walne Zebranie podjęło uchwałę o zmianie systemu naliczania składek członkowskich i przyjęciu progów składek. Przewodniczący Zebrania podsumował dyskusję i dopowiedział, że wyliczenie progu należy do organizacji członkowskiej, a przyjęte zmiany obowiązują od stycznia 2012 r.

Zatwierdzono zmieniony w toku dyskusji Regulamin składek członkowskich.
 

Wolne wnioski i zakończenie Walnego

Prezes Piotr Frączak opowiedział o spotkaniu Izby Przedsiębiorców Społecznych 19-20 maja oraz o możliwości bezpłatnego udziału w konferencji Sektor 3.0 technologie w organizacjach pozarządowych dla organizacji członkowskich OFOP i serdecznie zaprosił na obydwa wydarzenia kończąc oficjalnie Walne Zebranie OFOP.

Gość specjalny
Przewodniczący Zebrania Piotr Drygała podziękował zebranym za dyskusję i głosowania, a tym samym zakończył formalną część Walnego Zebrania OFOP. Oddał głos Prezesowi Frączakowi. Prezes powitał przybyłego gościa, Pana Bartosza Arłukowicza – Pełnomocnika Premiera do przeciwdziałania wykluczeniu, który zadeklarował chęć współpracy z organizacjami.

PF_i_Arlokowicz

Na tym zakończyło się to krótkie spotkanie, po czym Piotr Frączak zaprosił zebranych do udziału w panelach dyskusyjnych w ramach Kongresu Obywateli Kultury. Więcej na temat Kongresu tu.

kok_1 kok2

kok3