Walne Zebranie 29 stycznia 2005

Zebranie Walne 29 stycznia 2005 rokuPrezydium Walnego Zebrania
Na Przewodniczącego Walnego Zebrania zgłoszono jedną kandydaturę: Witolda Monkiewicza (Fudacja Rozwoju Demokracji Lokalnej), który został wybrany Przewodniczącym Walnego Zebrania OFOP. Na Wiceprzewodniczącego wybrano Filipa Czernickiego (Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych). Ewa Gąsowska (Dolnośląskie Forum Stowarzyszeń i Środowisk Kobiecych) została Sekretarzem Nadzwyczajnego Walnego Zebrania. Do dwuosobowej komisji mandatowo – skrutacyjnej wybrano: Jacka Weissa (Instytut na rzecz Edukacji Kulturalnej) oraz Jacka Sutryka (Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych).

I termin: godz. 12.00
II Termin: godz. 12.30
ul. Marszałkowska 34/50, siedziba Biura WRZOS

Zmiany w Zarządzie
Przewodniczący przedstawił zebranym uchwałę Zarządu w sprawie kooptacji dwóch członków Zarządu: Katarzyny Sekutowicz (Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, zamiast Joanny Krasnodębskiej) oraz Piotra Todysa (Federacja Organizacji Służebnych Mazowia).
Kooptacja miała miejsce w związku z faktem złożenia rezygnacji przez Tadeusza Miśkowicza (Forum Stowarzyszeń Przedsiębiorczości Regionu Małopolskiego) oraz wygaśnięcia pełnomocnictwa udzielonego Joannie Krasnodębskiej do reprezentowania Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.
Walne zebranie, w głosowaniu jawnym parytetowym, zgodnie z § 27 pkt 4 i 5 statutu, zatwierdziło uchwałę Zarządu o kooptacji nowych członków Zarządu większością 83,6% głosów za, przy 16,4% sprzeciwiających się.

Dyskutowano o proporcjonalnej reprezentacji organizacji spoza Warszawy w składzie Zarządu. Prezes wskazał na fakt, że praca w Zarządzie wymaga częstej bytności w Warszawie, co jest uciążliwe i kosztowne, zwłaszcza w sytuacji gdy ograniczony budżet nie pozwala na zwrot członkom Zarządu poniesionych z tego tytułu wydatków. Podkreślono zaś, że Komisja Rewizyjna w całości składa się z osób spoza Warszawy.
Waldemar Korycki ze Stowarzyszenia Promocji Wolontariatu zgłosił propozycję wprowadzenia w przyszłości zmian w statucie, gwarantujących większą reprezentatywność organizacji z różnych części Polski w Zarządzie.

Działalność OFOP w 2004 r.
Prezes Piotr Wyszomirski przedstawił działalność Federacji w roku 2004. Formalne sprawozdanie z działalności zostanie przesłane organizacjom członkowskim i umieszczone w serwisie www.ofop.engo.pl .

Zebrani dyskutowali nad sprawozdaniem KR oraz przemówieniem Prezesa Zarządu.
Stanisław Bronz wspomniał o niewystarczającym wsparciu, ze strony Zarządu, protestów środowiska osób niepełnosprawnych, doceniając jednocześnie zajęcie stanowiska w kwestii rekomendacji do Komitetów Monitorujących oraz protestów w sprawie Regionalnych Komitetów Sterujących do Marszałków województw Mazowieckiego i Dolnośląskiego.
Waldemar Korycki postawił wniosek o uwzględnieniu w budżecie pomocy niefinansowej, jaką OFOP otrzymał w roku ubiegłym od Forum Inicjatyw Pozarządowych i innych organizacji. Poparła go Przewodnicząca KR, wskazując na podniesienie wiarygodności federacji i ukazanie aktywności jej członków.
Bohdan Kamiński (Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów) wyraził rozczarowanie przemówieniem oraz wyraził nadzieję, że wysoka jakość zamierzeń i ich realizacji będzie towarzyszyć Federacji w roku 2005.
Renata Berent-Mieszczanowicz (Demokratyczna Unia Kobiet) wskazała priorytety Federacji: poprawę wizerunku sektora i lobbing na rzecz jego rozwoju oraz na możliwości, jakie daje Federacji korzystanie z doświadczeń ekspertów z organizacji członkowskich – co również zwiększyłoby ich aktywność.
Przewodnicząca Krystyna Bosak-Bosakowska (Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości) podkreśliła, że siłą Federacji jest ilość jej członków i ogólnopolski zasięg działania. Postawiła wniosek formalny o wypracowanie sposobów poziomego kontaktowania się między organizacjami, co zwiększyłoby wymianę doświadczeń oraz możliwości współpracy. Zobowiązała się też do przeprowadzenia ankiety dotyczącej profilu działalności i potrzeb organizacji członkowskich.
Waldemar Korycki zgłosił formalny wniosek o publikację w Internecie kwartalnego ramowego planu pracy Zarządu, co umożliwiłoby organizacjom członkowskim uczestniczenie w zebraniach Zarzadu w charakterze obserwatora.
Jacek Sutryk określił pole działania OFOP jako organizacji, która nie wyręcza zrzeszonych w Federacji w działaniach ale wspomaga je i zajmuje się kwestiami istotnymi bez względu na profil działania organizacji: regulacjami podatkowymi czy ustawodawstwem.
Wacław Skudniewski (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy) wskazał na konieczność zebrania informacji o doświadczeniach organizacji w związku z Ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz stworzenia propozycji poprawek.
Walne Zebranie OFOP, w głosowaniu jawnym parytetowym, udzieliło Zarządowi Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych absolutorium za rok 2004. Za udzieleniem absolutorium głosowało 81%, 19% wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
Roczny program działania
Zebrani otrzymali przed spotkaniem roczny program działania OFOP. Dyskutowano nad jego założeniami.
Wacław Skudniewski zaproponował, aby OFOP skupił się na opracowaniu propozycji poprawek do Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i Wolontariacie, a w szczególności kwestii przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz opp. Jako korzystny wskazał model węgierski, w którym podatnik jedynie wskazuje opp w deklaracji podatkowej, a urząd jest odpowiedzialny za przekazanie odpowiedniej sumy na rzecz wskazanej organizacji.
Renata Berendt-Milczanowska zgłosiła potrzebę opracowania instrukcji poruszania się po najważniejszych zagadnieniach obszernego dokumentu opisującego NPR.
Marcin Dadel (Stowarzyszenie Klon / Jawor) opisał możliwości zapoznania się z zawartością NPR. Informacje zamieszczane są w portalu www.ngo.pl ; ponadto OFOP we współpracy z Forum Inicjatyw Pozarządowych prowadzi od 1 lutego Sekretariat ds. konsutacji NPR. Zarząd roześle opis pracy sekretariatu, wyciąg z samego dokumentu oraz „instrukcję obsługi” tegoż. Ponadto, sekretariat NPR dysponuje kilkunastoma minigrantami w wysokości 3 tys. zł każdy, na wsparcie organizacji konsultacji regionalnych.
Waldemar Korycki zgłosił formalny wniosek o powołanie wśród organizacji grup roboczych, koordynowanych przez członka Zarządu, które skutecznie będą realizować przedstawione cele.
Janusz Bonecki (Związek Ochotniczych Straży Pożarnych) poparł pomysł weryfikacji organizacji członkowskich. Podkreślił konieczność wnoszenia składek, będących głównym źródłem utrzymania Federacji, bez których ambitne zamierzenia planu nie będą mogły zostać zrealizowane. Namawiał do zastanowienia się nad metodami poprawienia ich ściągalności, zwłaszcza tych zaległych. Zgłosił potrzebę popierania Teresy Hernik w jej pracach w Radzie Działalności Pożytku Publicznego, we wprowadzeniu zmian w procedurach przekazania 1% (wspomniany system węgierski) oraz lobbowania na rzecz zwiększenia tej sumy w przyszłości do 3%. Janusz Bonecki zgłosił wniosek o wspolnym promowaniu zrzeszonych w OFOP organizacji pożytku publicznego. Zadeklarował on jak najszybsze wniesienie składki ZOSP za rok 2005.
Walne Zebranie, w głosowaniu jawnym parytetowym, uchwaliło roczny program działania OFOP. Za przyjęciem dokumentu głosowało 88% zgromadzonych, 6% było przeciw, a 6% wtrzymało się od głosu.

Budżet na rok 2005
W związku z faktem niskiej ściągalności składek w roku ubiegłym oraz koniecznością przeprowadzenia weryfikacji, Zarząd nie opracował miarodajnych założeń budżetowych na rok 2005.
W związku z powyższym Walne Zgromadzenie jednogłośnie podjęło uchwałę zobowiązującą Zarząd do przedstawienia budżetu na rok 2005 w terminie do 30 kwietnia.

Zmiany w statucie
Ze względu na brak kworum, które zgodnie z § 49 pkt. 1, wymagane jest do uchwalania zmian w statucie, odstąpiono od uchwalania proponowanych zmian.

Narodowy Plan Rozwoju
Jakub Wygnański z Forum Inicjatyw Pozarządowych przedstawił zgromadzonym kontekst powstania, cele oraz zawartość Narodowego Planu Rozwoju.
NPR obejmuje okres od 2007 do 2013 roku. Z założenia nie jest to jedynie rozbudowany wniosek o przyznanie środków europejskich; dotyczy on działań, na które przeznaczone zostaną fundusze w wysokości 500 mld zł. Jest to zarówno okazja jak i wyzwanie.
Konsultacje i przygotowania trwały kilka lat. Ich założeniem było wypracowanie swojego stanowiska przez wszystkie konsultujące grupy, a nie wyłącznie recenzowanie propozycji strony rządowej. Jest to dokument o przejrzystej architekturze; nie zawiera właściwie programów branżowych, nie ma struktury resortowej. Przedstawia tło, wartości, priorytety oraz plan działań.
Powołane zostały następujące zespoły robocze: promocyjny, operacyjny, ds. ewaluacji, oraz zmian instytucjonalnych. Dokument zakłada przesunięcie niektórych zadań państwa do III sektora. Związany z tym program operacyjny zamyka się w budżecie wysokości 700 mln euro, nie zawierającym jednak środków i nie wykluczającym rozwoju programów regionalnych. Nie ma w dokumencie programu o budżecie niedostępnym dla NGO.
Kalendarze opracowania ostatecznej wersji programu: unijny – do połowy 2006 r.; rządowy – do 24 maja 2005; NGO – do końca kwietnia.
Konsultacje przeprowadzone będą w regionach; zarówno rząd jak i środowiska biznesowe zachęcać będą, również NGO, do udziału w nich na szczeblu regionalnym. Wszystkie zgłaszane uwagi będą musiały być rejestrowane w specjalnym wykazie. Reakcja opozycji na propozycje zawarte w NPR określona została jako „zdumiewająco konstruktywna”. Tak szeroka i przekrojowa społecznie partycypacja sprawi, że dokument NPR nie stanie się martwym projektem po wyborach.
Obecnie funkcjonuje sprawny system informacji na temat programu – w serwisach www, również poprzez działalność Sekretariatu ds. Konsultacji. Dostępny będzie już wkrótce podręcznik dotyczący nowoczesnych metod konsultacji społecznych, przeznaczony głównie dla administracji państwowej, ale również dla NGO.
Opracowanie sektorowego programu operacyjnego „Społeczeństwo obywatelskie” oddane zostało w ręce NGO. Obecnie rząd nie ma strategii wspierania III sektora. Przewiduje się formułę pośrednią, między wspólnym pisaniem dokumentu a tworzeniem go przez jedną grupę i przedstawienie do recenzji innym.
Instrukcja konsultacji regionalnych gotowa będzie za tydzień; obecnie można ją sciągnąć w formacie PDF z serwisu www.npr.ngo.pl .

Podziękowania
W uznaniu pomocy udzielonej Federacji przez Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych w 2004 r. Prezes Piotr Wyszomirski wręczył Jakubowi Wygnańskiemu list dziękujący.