Walne Zebranie 4 marca 2006
4 marca 2006 r. w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie odbyło się Walne Zebranie członków Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci 17 organizacji członkowskich OFOP.
Porządek Obrad Walnego Zebrania OFOP 4 marca (sobota) 2006 roku,
I termin: godz. 11:00
II Termin: godz. 11:15
ul. Nowy Świat 49, siedziba Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Wiceprezesa Zarządu.
2. Wybór Przewodniczącego Prezydium Walnego Zebrania.
3. Sprawdzenie listy obecności i stwierdzenie prawomocności zebrania.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Przedstawienie głównych punktów regulaminu obrad i statutu, w tym sposobu podejmowania uchwał przez Walne Zebranie.
6. Wybór Wiceprzewodniczącego i Sekretarza Walnego Zebrania.
6a. Sprawozdanie p.o. Prezesa Zarządu z działalności Zarządu w 2005 roku.
7. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
8. Udzielenie Zarządowi absolutorium za rok 2005
9. Wybór komisji mandatowo – skrutacyjnej.
10. Wybór uzupełniający nowych członków Zarządu.
11. Wybór Prezesa Stowarzyszenia spośród członków Zarządu.
12. Uchwalanie rocznego programu działania OFOP.
13. Fundusz rezerwowy – omówienie.
14. Uchwalanie rocznego budżetu i założeń budżetowych na kolejne lata.
15. Podjęcie uchwały o zmianie sposobu naliczania składek członkowskich.
16. Wolne wnioski.
17. Zamknięcie obrad.
Pierwszy termin
Ad. 1
Zebranie w pierwszym terminie otworzył Wiceprezes Zarządu OFOP Jacek Weiss (Instytut na rzecz Edukacji Kulturalnej).
Ad. 2
Na Przewodniczącego Walnego Zebrania zgłoszono jedną kandydaturę: Witolda Monkiewicza (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej), który wyraził zgodę na kandydowanie. Na mocy głosowania, w którym padło 16 głosów za i 1 wstrzymujący się, został on wybrany Przewodniczącym Walnego Zebrania OFOP.
Ad. 3
Po sprawdzeniu listy obecności, Przewodniczący stwierdził, że zgodnie z § 29 pkt. 1 statutu, w związku z brakiem kworum (17 osób obecnych – lista obecności załącznik nr 1) Walne Zebranie nie jest prawomocne. Obrady odroczono do drugiego terminu.
Drugi termin
Ad. 1
Zebranie w drugim terminie otworzył Wiceprezes Zarządu OFOP Jacek Weiss (Instytut na rzecz Edukacji Kulturalnej).
Ad. 2
Na Przewodniczącego Walnego Zebrania zgłoszono jedną kandydaturę: Witolda Monkiewicza. Na mocy głosowania, w którym padło 16 głosy za przy 1 wstrzymującym się, został on wybrany Przewodniczącym Walnego Zebrania OFOP w drugim terminie.
Ad. 3
Po sprawdzeniu listy obecności, Przewodniczący stwierdził, że zgodnie z § 29 pkt. 2 statutu, przy 17 osobach obecnych, Walne Zebranie w drugim terminie jest prawomocne.
Ad. 4
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie.
Ad. 5
Przewodniczący przedstawił główne punkty regulaminu obrad, oraz punkty statutu dotyczące trybu podejmowania uchwał przez Walne Zebranie. Ustalono, że poszczególne grupy członkowskie posługiwać się będą następującymi kolorami mandatów:
Grupa 1 (organizacje ogólnopolskie) – żółte;
Grupa 2 (federacje branżowe i regionalne) – niebieskie;
Grupa 3 (inne organizacje) – zielone.
Ad. 6
Zgłoszono kandydaturę Filipa Czernickiego (Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych) na Wiceprzewodniczącego oraz Anny Mazgal (Asystentka Zarządu) na Sekretarza Walnego Zebrania. Oboje kandydatów wyraziło zgodę na kandydowanie. Obie kandydatury zostały przyjęte jednogłośnie.
Ad. 6a
Marcin Dadel, p.o. Prezesa Zarządu przedstawił zgromadzonym sprawozdanie z działalności Zarządu w roku 2005 (załącznik nr 2).
Podczas omawiania działań, zwrócił on uwagę na fakt, że pełni obowiązki Prezesa od 2,5 miesiąca. Miesiące te jednocześnie były okresem, w którym miało miejsce wiele działań merytorycznych związanych z prowadzonymi projektami.
Marcin Dadel zwrócił również uwagę na fakt, iż wielu z członków Federacji nie ma na Zebraniu, co również jest tematem do dyskusji.
Podkreślił on, iż Zarząd zdaje sobie sprawę, że działania Federacji są niewystarczalne w stosunku jej członków. Związane jest to z faktem, iż bieżąca obsługa projektów całkowicie absorbuje dwie pracujące w biurze osoby. Z drugiej strony Federacja nie może pozwolić sobie na rezygnację z prowadzenia projektów, gdyż wpływy ze składek nie przekraczają 9 tys. rocznie.
Wiceprezes dodał, że w Radzie Działalności Pożytku Publicznego II kadencji zasiadają przedstawiciele OFOP: Witold Monkiewicz (FRDL), Teresa Hernik (ZHP) oraz on sam (zgłoszony przez OFOP).
Ponadto Federacja brała czynny udział w dyskusji nad kształtem FIO i zorganizowała spotkanie po I edycji na temat poprawy procedur. Jest szansa, że większość zmian zostanie uwzględniona w tegorocznej edycji konkursu.
Do OFOP w roku 2005 przystąpiły 4 organizacje (oraz 3 zostały przyjęte w roku 3006).
Dodatkowo Federacja zapewniła sobie otrzymanie dwóch grantów instytucjonalnych: od Fundacji im. Stefana Batorego (w wysokości 90 tys. zł) oraz z Funduszu Pro Bonus (300 tys. rozłożone na 3 kolejne lata począwszy od 2006). Strategiczną propozycją jest utworzenie funduszu rezerwowego z części grantu Fundacji Batorego. Fundusze te pozwolą również na większe skupienie się na pracy na rzecz członków.
28 grudnia Federacja przejęła mieszczącą się w Centrum Szpitalna bibliotekę organizacji pozarządowych (dawniej biblioteka BORDO). Zbiór będzie wzbogacany, a organizacje członkowskie są proszone o przesyłanie jednego egzemplarza z wydawanych przez siebie publikacji do biblioteki. Koordynatorką programu biblioteki jest Monika Kozieł.
Marcin Dadel ponownie nawiązał do niskiej aktywności organizacji członkowskich. W dniu poprzedzającym zebranie odbyła się konferencja „Aspekty funkcjonowania sektora obywatelskiego w Polsce – kierunki niezbędnych zmian” zorganizowana przez OFOP pod patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Mimo zwrotu kosztów przejazdu i pobytu tym organizacjom członkowskim OFOP, które chciałyby uczestniczyć w obu tych wydarzeniach, bardzo niewiele z nich zdecydowało się na to. Jest to pewna tendencja, z którą Zarząd będzie chciał się zmierzyć i szukać pomysłów co zaproponować organizacjom aby mogły się bardziej wdrożyć.
Po wystąpieniu Wiceprezesa Dadela wywiązała się dyskusja.
Jacek Weiss zaproponował, aby zastanowić się, czy nie zwracać kosztów przejazdu reprezentantom organizacji przy każdym wydarzeniu organizowanym przez Federację. Umożliwiło by to pełniejszą reprezentację organizacji członkowskich. Marcin Dadel odpowiedział, że w roku 2005 było to praktykowane.
Katarzyna Kądziela (Demokratyczna Unia Kobiet) stwierdziła, że organizacje członkowskie nie mają poczucia, że Federacja działa na ich rzecz; podstawowa bariera chęci zrzeszania się to brak poczucia, że ma się coś w zamian.
Piotr Zalewski (Fundacja Akademia Promocji) zauważył, że Federacja walczy o sprawy ważne dla całego sektora, prowadząc naprawdę intensywną działalność od kilku miesięcy.
Jacek Sutryk (Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych) dodał, że fundamentalną kwestią jest jaką rolę powinny pełnić federacje w III sektorze. OFOP buduje tak naprawdę ofertę dla organizacji członkowskich, poprzez swoje ogólnosektorowe zaangażowanie. Jest szansa, że oferta ta coraz bogatsza, w świetle tego co zaproponował Marcin Dadel. Zauważył, iż w dalszej części zebrania przedstawione zostaną ramy strategii na 3 lata, którą członkowie mogą uzupełniać według własnych potrzeb.
Nathalie Bolgert (Federacja Polskich Banków Żywności) zauważyła, że również z doświadczeń Federacji PBŻ wynika, że członkowie nie zawsze są zadowoleni z oferty dla nich przeznaczonej. Zwróciła ona uwagę na fakt, że lepiej rozmawiać o przyszłości. Dodała też, że jest mile zaskoczona zawartością sprawozdania.
Filip Czernicki (Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych) stwierdził, że Zarząd spotyka się w miarę często i stara się tak planować działania, żeby uwzględnić perspektywy rozwoju oferty dla członków. Zdecydowanie jednak brakuje bieżącego kontaktu z organizacjami wchodzącymi w skład federacji. Źle jest z również z regulowaniem składek – zasadniczo organizacje niepłacące ich powinny zostać wykluczone. Nie podejmuje się jednak takiej decyzji z uwagi na to, że obecnie należy budować strukturę Federacji a nie selekcjonować. Podsumowując zauważył, że płacenie składek jest przejawem odpowiedzialności i wyraził nadzieję, że uda się opracować procedury zmian w regulaminie ich wnoszenia w dalszej części zebrania.
Piotr Frączak (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) stwierdził, że organizacje będą się angażować w działania Federacji jeśli będą miały z tego tytułu korzyści przewidziane tylko dla członków. Wtedy, być może, część niepłacącą będzie trzeba wykluczyć, ale znajdą się inne organizacje, które będą chciały należeć i płacić składki.
Do wypowiedzi Piotra Frączaka odniósł się Piotr Todys (Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA), który stwierdził, że być może OFOP ze swej natury może nigdy takiej oferty nie będzie miała. Jego zdaniem Federacja powinna mieć jak najwęższe zadania, głównie związane z działaniami na rzecz poprawy legislacji. Zauważył, że w tej sytuacji wygenerowanie oferty adresowanej tylko dla członków może być niezwykle trudne, natomiast organizacje członkowskie świadome roli Federacji powinny wliczyć tę trudność niejako w koszty takiej przynależności. Ze specyfiki OFOP wynika, że duża część jej działań zawsze będzie przeznaczona dla wszystkich.
Henryk Porwisiak (Łomżyńskie Stowarzyszenie Krótkofalowców) podkreślił, że organizacje członkowskie oczekują pomocy prawnej, legislacyjnej i doradczej. Zauważył też, że przyczyną niepłacenia składek może być mała widoczność tego rodzaju korzyści.
Piotr Frączak, w odpowiedzi Piotrowi Todysowi podkreślił, że występowanie w imieniu całości sektora jest bardzo ważne, ale można robić to tak, żeby członkowie Federacji czuli się dowartościowani. Jednym z pomysłów może być np. zorganizowanie wspólnego uczestnictwa reprezentantów organizacji członkowskich w obradach komisji parlamentarnej. Z powyższą inicjatywą można również wystąpić do Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Zdaniem Pawła Bednorza (Fundacja Rozwoju Polskiego Eksportu) OFOP może pełnić rolę centralnej instytucji lobbingowej – obrońcy przed tymi, którzy lansują biurokratyczne rozwiązania. OFOP powinna być organizacją atakującą wręcz I sektor. Dodał on, że zamiast oferty sprofilowanej można przygotować np. kwartalny biuletyn. Należy też zachęcać członków do udziału w działaniach.
Katarzyna Kądziela dodała, że III sektor nie wypracował mechanizmu obrony. Zauważyła też, że często organizacjom brakuje poczucia solidarności.
Jacek Weiss dodał, że OFOP może podejmować interwencję wobec władzy publicznej poprzez publikację danych tych urzędów, które we współpracy z organizacjami nie działają fair.
Zofia Zielińska-Piotrowska (Fundacja Ochrony Stanowisk Pracy i Zdrowia) podkreśliła możliwości nacisku na polityków jakie stwarza OFOP. Należałoby przy tym stworzyć mechanizmy pociągnięcia innych organizacji. OFOP powinien być „organizacją czołową”.
Romuald Malinowski (Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych) stwierdził, że to dobrze, że jest taka organizacja jak OFOP. Dodał też, że zadowolony jest ze sposobu, w jaki funkcjonuje strona internetowa. Zgłosił on propozycję żeby wyjść z działaniami w teren, organizując spotkania promocyjne i konsultacyjne. Członkowie Zarządu powinni podróżować w celach promocyjno konsultacyjnych. Dodał też, że być może należy spojrzeć na kontakty z administracją publiczną bardziej przyjaźnie niż poprzez sformułowanie „atak”. Odniósł się też do propozycji zwrotu kosztów za przejazdy jako czynnika motywującego, twierdząc, że jeśli ktoś chce działać, to przyjedzie obojętnie, czy dostanie zwrot, czy nie. Być może to efekty działalności należy promować bardziej precyzyjnie i silniej.
Paweł Bednorz dodał, że organizacje są zbyt uległe w kontaktach z administracją, bo władza czuje się bezkarna. Przychylił się też do zdania Romualda Malinowskiego, że spotkania w regionach są niezwykle ważne.
Jacek Weiss stwierdził, że OFOP działa intensywnie od chwili, gdy Marcin Dadel zaczął pełnić obowiązki Prezesa. Przypomniał, że na etapie tworzenia statutu planowano nakierowanie wysiłków na organizacje członkowskie. Ten pogląd się powoli zweryfikował. Nieszczęściem organizacji w kontaktach z administracją jest status klienta – organizacje są często uzależnione od finansowania i nie mogą pozwolić sobie na krytykę samorządu.
Romuald Malinowski dodał, że pomysłem na to, czym Federacja miałaby się zająć, jest np. promocja dobrych praktyk współpracy z administracją publiczną. Odwołał się do przykładu województwa lubuskiego, gdzie przy współpracy ze starostami powstały powiatowe rady organizacji pozarządowych.
Dyskusję podsumował Marcin Dadel. Zauważył, że wśród zgromadzonych przeważają głosy, że trudno stworzyć ofertę dedykowaną specjalnie dla organizacji członkowskich. Jednak organizacje muszą mieć wrażenie, że OFOP wypowiada się właśnie w ich imieniu. Zadeklarował, że informacje o działalności OFOP rozsyłane będą w formie usystematyzowanego biuletynu. Powołany zostanie też zespół programowy, a wiele funkcji, których Zarząd nie może pełnić ze względu na społeczny charakter swojej pracy może zostać przesuniętych w kompetencje biura. Każdy z przedstawicieli organizacji członkowskich, kto chce się zgłosić do pracy i do myślenia nad różnymi kwestiami, może to zrobić. Dyskusje można podejmować mailowo, a także spotykać się osobiście. Zespoły programowe OFOP mogą odzwierciedlać zespoły RDPP, a Federacja jest w stanie finansować ich działalność operacyjną – dojazdy i spotkania.
Marcin Dadel zaapelował też, aby nie postrzegać Zarządu jako pracowników, tylko jako administratorów. Biuro musi się wzmocnić, żeby zapewnić ciągłość i stabilność wizerunku i pracy Federacji, gdy zmieni się Zarząd.
Ad. 7
Ponieważ na Zebranie nie stawił się żaden członek Komisji Rewizyjnej, nie można było zrealizować postanowień § 39 pkt 1.a statutu. Komisja zatem będzie musiała przygotować sprawozdanie po zebraniu i rozesłać je organizacjom członkowskim.
Ad. 8
Ze względu na zaistniałe okoliczności, opisane w punkcie 7, Walne Zgromadzenie nie przystąpiło do uchwalania absolutorium za rok 2005.
Ad. 9
Do dwuosobowej komisji mandatowo – skrutacyjnej zgłoszono kandydatury: Nathalie Bolgert oraz Jacka Sutryka. Przewodniczący postawił wniosek o głosowanie obu kandydatur jednocześnie, który przyjęto jednogłośnie. Skład komisji w poddanym pod głosowanie składzie zatwierdzono 14 głosami za przy 2 wstrzymujących się.
Ad. 10
Z prac w Zarządzie w roku 2005 zrezygnowały dwie osoby: Prezes Piotr Wyszomirski (Stowarzyszenie Popierania Inicjatyw Pozarządowych) – Izba 3 (organizacje „inne”, mandaty zielone) oraz Skarbniczka Katarzyna Sekutowicz (Sieć Wspierania Inicjatyw Pozarządowych SPLOT) – Izba 1 (organizacje ogólnopolskie, mandaty żółte). Marcin Dadel przypomniał zgromadzonym, w jaki sposób odbywa się głosowanie przy podziale na Izby. Ustalono, że każda z nich może wytypować do wyborów więcej niż jednego kandydata do Zarządu. Następnie obie Izby przystąpiły do wyboru swoich kandydatów.
W Izbie 1 wytypowano następujące kandydatki: Scholastykę Śniegowską (Stowarzyszenie MONAR) i Katarzynę Kądzielę. W Izbie 3 wytypowano: Zofię Zielińską-Piotrowską oraz Piotra Frączaka.
Przewodniczący Zebrania przedstawił następnie zasady głosowania:
- głosowanie będzie odbywać się na zasadzie parytetu, zgodnie z § 27 pkt 4 i 5 statutu;
- głosowanie będzie tajne;
- głosujący głosują według podziału na grupy członkowskie;
głosujący wpisują na kartki do głosowania w kolorze odpowiadającym grupie, do której należą, nazwiska wszystkich zgłoszonych kandydatów. Głosują poprzez postawienie krzyżyka przy dwóch lub jednym nazwisku. Głosy z krzyżykami przy 3 lub 4 nazwiskach, są nieważne.
Następnie każdy z kandydatów przedstawił się zgromadzonym. Potem nastąpiło głosowanie, w którym wzięło udział 16 osób. W grupie 1 (żółte mandaty) oddano 6 głosów, w tym 1 nieważny; w grupie 2 (niebieskiej) oddano 2 głosy, oba ważne; w grupie 3 (zielonej) oddano 8 głosów w tym 1 nieważny. W wyniku głosowania i po przeliczeniu parytetu otrzymano następujące wyniki:
– Scholastyka Śniegowska 35%
– Piotr Frączak 34%
– Zielińska-Piotrkowska 23%
– Katarzyna Kądziela 8%
Uchwała Walnego Zgromadzenia nr 1/2006
Walne zebranie, w głosowaniu tajnym parytetowym, zgodnie z § 26 pkt d statutu, wybrało na członków Zarządu Scholastykę Śniegowską (Stowarzyszenie MONAR) oraz Piotra Frączaka (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego).
Ad. 11
Przewodniczący zapoznał zgromadzonych z procedurą wyboru Prezesa OFOP:
- Prezes zostanie wybrany przez członków Walnego Zebrania spośród tych członków Zarządu, którzy wyrażą chęć kandydowania;
- głosowanie będzie odbywać się na zasadzie parytetu, zgodnie z § 27 pkt 4 i 5 statutu;
- głosowanie będzie tajne;
- głosujący głosują według podziału na grupy członkowskie;
głosujący wpisują na kartki do głosowania w kolorze odpowiadającym grupie, do której należą, nazwiska wszystkich zgłoszonych kandydatów. Głosują poprzez postawienie krzyżyka przy jednym nazwisku. Głosy z krzyżykami przy większej ilości nazwisk są nieważne.
Z członków Zarządu chęć kandydowania wyraził Marcin Dadel, Wiceprezes pełniący obowiązki Prezesa. Rozpoczęto głosowanie, w wyniku którego kandydat otrzymał:
– w grupie 1 – 5 głosów za, 1 wstrzymujący się;
– w grupie 2 – 2 głosy za;
– w grupie 3 – 7 głosów za, 1 wstrzymujący się.
Uchwała Walnego Zgromadzenia nr 2/2006
Walne zebranie, w głosowaniu tajnym parytetowym, zgodnie z § 26 pkt d oraz § 36 pkt 1 statutu, wybrało na Prezesa OFOP Marcina Dadela.
Ad. 12
Prezes OFOP Marcin Dadel przedstawił zgromadzonym roczny plan działania Federacji w roku 2006 (zał. nr 3). Cele operacyjne, jakie wyznacza plan, to:
- Wypracowanie obiektywnego, powtarzalnego, stabilnego i skutecznego mechanizmu konsultowania kluczowych decyzji w sektorze pozarządowym
- Rozwój i wzmocnienie zaplecza eksperckiego organizacji pozarządowych
- Stworzenie stabilnego i dynamicznego aparatu rzeczniczego w sprawach wymagających interwencji organizacji pozarządowych
- Umiejscowienie działalności OFOP w kontekście działań podejmowanych przez inne organizacje prowadzące działania rzecznicze na szczeblu ogólnopolskim:
A) Wypracowanie mechanizmów dialogu i podziału pracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego
B) Integrowanie działań liderów organizacji pozarządowych oraz kluczowych organizacji w sprawach wspólnych dla organizacji
Prezes zaproponował utworzenie zespołu ds. nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w ramach Federacji, a także zwołanie w dalszym planie wspólnej konferencji OFOP i RDPP dotyczącej ustawy. Przedstawiciele OFOP powinni również brać udział w posiedzeniach komisji parlamentarnych oraz dbać o szeroką koalicję z organizacjami w procesie konsultacji ważnych dla sektora kwestii. Kluczowe wydaje się też nawiązanie kontaktów z parlamentarnym zespołem ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Ponadto, Marcin Dadel zadeklarował udział OFOP w konsultacjach programu Kapitał Ludzki oraz aktywność w lobowaniu na rzecz uwzględnienia postulatów trzeciego sektora w zmianach procedur FIO – między innymi w kwestii uregulowania zakazem ustnych negocjacji przy zatwierdzaniu finansowania projektów w ramach konkursu.
Przez zbliżającymi się wyborami samorządowymi Federacja będzie namawiać organizacje do pytania potencjalnych radnych o ich poglądy i wizję współpracy z sektorem pozarządowym. W tym celu skonstruowana zostanie ankieta. Przewidywana jest też kontynuacja projektu prowadzonego jesienią, polegająca na sprawdzeniu jak partie reprezentowane w Parlamencie realizują swoje obietnice wyborcze.
Wywiązała się dyskusja na temat charakteru i składu Rady Konsultacyjnej. Zarząd zobowiązał się do opracowania zakresu kompetencji i przesłania informacji członkom do ostatecznego zatwierdzenia. Tym samym Zarząd będzie odpowiedzialny za koncepcję Rady, którą zatwierdzi lub odrzuci Walne Zgromadzenie, które zostanie zwołane w grudniu.
Zarząd został upoważniony do ostatecznej redakcji planu, w tym zmniejszenia wskaźników w nim zawartych. Po poprawkach zostanie on wysłany do członków w ciągu miesiąca od Walnego Zebrania.
Następnie przystąpiono do głosowania nad uchwaleniem rocznego planu działania. W głosowaniu jawnym, w którym udział wzięło 13 zgromadzonych, jednogłośnie uchwalono plan w kształcie przedstawionym przez Zarząd.
Uchwała Walnego Zgromadzenia nr 3/2006
Walne Zebranie, w głosowaniu jawnym, zgodnie z § 26 pkt b statutu, jednogłośnie uchwaliło roczny plan działania OFOP (zał. nr 3) .
Walne Zebranie upoważnia Zarząd do ostatecznej redakcji planu.
Ad. 13
Prezes Marcin Dadel przedstawił zgromadzonym regulamin funduszu rezerwowego (zał. nr 4), który zostanie utworzony z części środków przekazanych w ramach grantu instytucjonalnego Fundacji Batorego. Rozesłany on zostanie do członków w wersji ostatecznej po podpisaniu go przez strony.
Ad. 14
Prezes Marcin Dadel przedstawił zgromadzonym założenia budżetowe na rok 2006 oraz lata 2007-2008, będące częścią planu na rok 2006 (zał. nr 3). W głosowaniu jawnym wzięło udział 13 reprezentantów, którzy jednogłośnie uchwalili założenia budżetowe w proponowanym przez Zarząd kształcie.
Uchwała Walnego Zgromadzenia nr 4/2006
Walne Zebranie, w głosowaniu jawnym, zgodnie z § 26 pkt e statutu, jednogłośnie uchwaliło założenia budżetowe OFOP na rok 2006. (zał. nr 3) .
Ad. 15
Prezes Marcin Dadel zaprezentował zgromadzonym propozycje zmian w regulaminie składek (zał. nr 5).
Zdaniem Piotra Todysa, w sytuacji obniżania wysokości składki wobec Zarządu może paść zarzut, że kieruje się on subiektywnymi kryteriami. Jest on również przeciwnikiem zamiany całej składki na wkład rzeczowy.
Paweł Bednorz dodał, że system procentowego naliczania powoduje mniejszą ściągalność. Bardziej efektywnym systemem byłoby, według niego, wprowadzenie 3 lub 4 przedziałów. Dodał on, że górna granica składki – 2 000 zł. – to obiektywnie wysoka suma, obojętnie jak zamożna jest organizacja mająca opłacić składkę.
Piotr Frączak zgłosił wniosek, aby zebrani przyjęli zmiany w proponowanym przez Zarząd kształcie i jednocześnie zobowiązali Zarząd do przygotowania na następne Walne Zebranie kompleksowych propozycji modyfikacji systemu wnoszenia składek. Przystąpiono do głosowania zmian w regulaminie.
Uchwała Walnego Zgromadzenia nr 5/2006
Walne Zebranie, w głosowaniu jawnym, zgodnie z § 26 pkt i statutu, jednogłośnie uchwaliło zmiany w regulaminie płatności składek członkowskich. (zał. nr 5) .
Ad. 16
Uchwała Walnego Zgromadzenia nr 6/2006
Walne Zebranie, w głosowaniu jawnym, zobowiązało Zarząd do przesyłania materiałów związanych z Walnym Zebraniem, a w szczególności dokumentacji finansowej, wraz z porządkiem obrad.
Decyzję podjęto 11 głosami za przy 1 głosie sprzeciwu.
Paweł Bednorz zgłosił wniosek aby Walne Zebranie powołało grupę roboczą ds. nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W głosowaniu wzięło udział 12 uprawnionych. Wniosek odrzucono 6 głosami przeciw przy 5 wstrzymujących się i 1 głosie za.
Uchwała Walnego Zgromadzenia nr 7/2006
Walne Zebranie, w głosowaniu jawnym odrzuciło wniosek o powołaniu przez Walne Zebranie grupy roboczej ds. nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Decyzję podjęto 6 głosami przeciw wnioskowi, przy 5 wstrzymujących się i 1 za.
Do powołania grupy roboczej Walne Zebranie upoważniło Zarząd.
Jednocześnie swój udział w pracach zespołu zadeklarowało 3 uczestników Walnego Zebrania: Paweł Bednorz, Romuald Malinowski oraz Zofia Zielińska-Piotrowska (zał. nr 6).
Nikt nie zgłosił do zespołu ds. uszczegółowienia programu działań na rok 2006.
Jacek Weiss postawił wniosek o zobowiązanie Zarządu do zwrócenia się do partii politycznych, aby nie podawały środowiska organizacji jako partnerów w wyborach samorządowych. Przeprowadzono głosowanie.
Uchwała Walnego Zgromadzenia nr 8/2006
Walne Zebranie, w głosowaniu jawnym przyjęło wniosek o zobowiązaniu Zarządu do zwrócenia się do partii politycznych, aby nie podawały środowiska organizacji jako partnerów w wyborach samorządowych.
Decyzję podjęto 6 głosami za, przy 5 głosach sprzeciwi i 1 głosem wstrzymującym.
Do powołania grupy roboczej Walne Zebranie upoważniło Zarząd.
Ad. 17
Na tym zakończono obrady Walnego Zgromadzenia Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Witold Monkiewicz
Przewodniczący Zebrania
Anna Mazgal
Sekretarz Zebrania