Walne Zebranie organizacji członkowskich OFOP, 02.12.2020 r. – informacje organizacyjne
Szanowne Reprezentantki i Szanowni Reprezentanci organizacji członkowskich OFOP,
W związku z planowanym na 2 grudnia br. wyborczym Walnym Zebraniem członków, Zarząd OFOP napisał list do organizacji członkowskich.
List Zarządu do organizacji członkowskich
Poniżej przesyłamy także najważniejsze na ten moment informacje organizacyjne.
Miejsce i program spotkania
Z uwagi na sytuację epidemiczną, spotkanie odbędzie się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Wszystkim reprezentantom przesłany zostanie link umożliwiający połączenie się z platformą, na której odbędzie się spotkanie.
Zapraszamy od 10.00 na powitalną kawę online, od 10.30 zaczniemy oficjalne zebranie, które potrwa do ok. godz. 17.00.
Ramowy program:
- Wybory uzupełniające vacat w Zarządzie OFOP
- Wybory na Prezesa/kę Zarządu
- Planowanie Strategiczne
Dokładna agenda spotkania znajduje się na stronie OFOP – tutaj.
Zgłoszenie do udziału w Walnym Zebraniu
Dla usprawnienia organizacji tego wydarzenia prosimy o zgłaszanie swojego udziału za pomocą formularza do dnia 25 listopada 2020 r. Na wskazane w zgłoszeniu adresy mailowe prześlemy szczegółowe informacje z dostępem do spotkania online.
Zgłoszenie kandydatury do Zarządu OFOP
W związku z tym, że w ostatnim czasie rezygnację z pełnionej funkcji złożyła członkini Zarządu OFOP Draginja Nadaždin, zostaną przeprowadzone wybory, które pozwolą wyłonić nowego członka/członkinię Zarządu. Złożenie rezygnacji z funkcji zapowiedział także Łukasz Domagała, prezes OFOP.
W związku z tym przeprowadzimy wybory na 2 członków Zarządu, a później z osób wybranych, odbędą się wybory na funkcję Prezesa/Prezeski OFOP.
Przypominamy, że kandydować mogą osoby, które są oficjalnymi reprezentantami/ reprezentantkami organizacji członkowskiej podczas Walnego Zebrania OFOP. Swoją kandydaturę można zgłosić także na samym Walnym Zebraniu, ale ze względów organizacyjnych będziemy wdzięczni za przesłanie zgłoszenia wcześniej.
Z sylwetkami osób, które zgłosiły swoje kandydatury za pomocą formularza, można zapoznać się na stronie OFOP-u, do czego będziemy gorąco zachęcamy (poniżej)
LINK do formularza zgłoszeniowego – wybory do Zarządu
Zmiana Reprezentanta/Reprezentantki na Walne Zebranie
Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w Walnym Zebraniu prosimy o niezwłoczne przesłanie nam skanu upoważnienia do reprezentowania organizacji na Walnym Zebraniu przez innego członka organizacji na adres [email protected], oryginał tego dokumentu prosimy przesłać pocztą na adres: ul. Szpitalna 5 lok. 3 00-031 Warszawa.
Jeśli zmienił/a się u Państwa reprezentant/ka organizacji prosimy o niezwłoczne wysłanie skanu oficjalnego pisma zarządu o zmianie przedstawiciela (uchwała zarządu), a oryginał tego dokumentu prosimy przesłać pocztą na adres: ul. Szpitalna 5 lok. 3, 00-031 Warszawa.
Regulamin obrad Walnego Zebrania Członków OFOP przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej znajduje się na naszej stronie – tutaj.
Składki członkowskie
Przypominamy o opłaceniu składek za rok 2020 oraz ewentualnych zaległych, jeśli jeszcze Państwo tego nie uczynili. Zgodnie z regulaminem składek, OFOP wystawia notę księgową do opłacenia na podstawie OŚWIADCZENIA organizacji o przychodach za ostatni rok. Wzór i regulamin na stronie OFOP w strefie członkowskiej (był też przesłany mailowo do reprezentantów/tek). W razie pytań prosimy o kontakt na [email protected].
Spotkanie testowe na platformie
Planujemy przeprowadzić spotkanie instruktażowe z obsługi platformy. Osoby zainteresowane takim spotkaniem prosimy o wskazanie stosownej informacji w formularzu zgłoszeniowym.
Spotkanie testowe odbędzie się 27 listopada w godz. 10.00-12.00.
Wszystkie spotkania online organizowane przez OFOP odbywają się na Platformie przygotowanej przez naszą organizację członkowską Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Dziękujemy za tę możliwość!
Z pozdrowieniami,
Zarząd i zespół biura
Sylwetki kandydatów do Zarządu
Piotr Bańczyk, Przewodniczący Rady Programowej w Centrum Społecznego Rozwoju. Angażując się przez blisko 20 lat w zarządzanie podmiotami III sektora tworzył kilka organizacji pozarządowych (w tym Centrum Społecznego Rozwoju w Mikołowie), zainicjował powstanie konsorcjum Regionalnego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej, reprezentuję NGO w Komitecie Monitorującym Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego i w Wojewódzkiej Radzie Rynku Pracy w Katowicach. Zawodowo związany był też z katowickim ROPS i podmiotami biznesowymi, a do tej pory prowadzi zajęcia z ekonomii społecznej dla przyszłych pracowników służb społecznych (studentów pracy socjalnej, socjologii i pedagogiki). Patrząc na obecną sytuacje III sektora oraz rozmawiając z przedstawicielami organizacji, widzi jak ważne jest wzmocnienie roli OFOP w relacji z organizacjami członkowskimi, wzmacnianie lokalnych i krajowych liderów oraz pozyskiwanie partnerów instytucjonalnych, przy współpracy z którymi możliwe będzie sprawne funkcjonowanie III sektora. Jego priorytety w OFOP to wzmocnienie relacji z organizacjami członkowskimi i wypracowanie oferty włączającej je w działania OFOP, wzmacnianie lokalnych i krajowych liderów NGO oraz osób reprezentujących III sektor w procesach stanowienia prawa, budowanie współpracy z instytucjami mogącymi wspierać ww. działania finansowo z myślą o dywersyfikacji źródeł finansowania.
Rafał Kowalski, członek Stowarzyszenia Klon/Jawor. Motywacją do kandydowania jest przekonanie o roli i znaczeniu OFOP, ważkości tematów, którymi się zajmuje i przekonanie co do słuszności wizji III sektora w Polsce, którą kieruje się OFOP. Swoją pracę w OFOP chce dedykować regulacjom prawnym dotyczącym III sektora, konsultacjom społecznym, problemom nowo powstających organizacji, wizerunkowi III sektora.
Andrzej Rybus -Tołłoczko, prezes Federacji Organizacji Pozarządowych „Pomocni Mazowszu”. Motywacją do kandydowania jest chęć angażowania się w działania i wykorzystanie bycia w różnych miejscach naszego kraju do tego, by budować silną organizację federacyjną, by OFOP miał siłę w rzecznictwie na rzecz trzeciego sektora wobec władz wszystkich szczebli. Swoją pracę w OFOP chce dedykować budowaniu platformy współpracy różnych organizacji pozarządowych, tak by wspólnie rozmawiać z administracją publiczną.
Aleksandra Sawa, członkini zarządu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, wcześniej wiceprzewodnicząca zarządu PROM ds. PR i komunikacji . Jej główną motywacją jest obserwowanie rosnącego w wielu organizacjach poczucia bezradności w obliczu wyzwań systemowych, w tym przede wszystkim w kwestiach takich jak zapewnienie organizacji stabilności finansowej, zapewnienie czasu i przestrzeni na działalność misyjną i rozwój organizacji (projektoza…), oraz, dla tych organizacji, których to dotyczy – kwestie związane z efektywnym rzecznictwem, tym trudniejszym w czasach ogromnej polaryzacji politycznej i tzw. kurczącej się przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego (shrinking space for civil society), które to zjawisko niewątpliwie obserwujemy teraz w Polsce. Wydaje jej się, że jest to bardzo trudny, ale być może przełomowy moment dla trzeciego sektora, w którym rolą OFOP powinna być organizacja procesu wewnętrznego wzmacniania organizacji członkowskich i szerzej całego sektora. Z tej perspektywy chce się zaangażować w szukanie rozwiązań i nowych ścieżek wspierania organizacji pozarządowych. Wierzy, że pomimo stosunkowo niewielkiego doświadczenia, będzie w stanie wnieść do zarządu OFOP świeże spojrzenie. Wynika to z faktu, że organizacje młodzieżowe w Polsce były do tej pory tak naprawdę bardziej zsieciowane z innymi org. młodzieżowymi w Europie, niż z polskim trzecim sektorem, i rozwijały się często na trochę inne sposoby, niż podobne wielkością/budżetem „dorosłe” organizacje w Polsce.
Swoją pracę w OFOP chce dedykować następującym obszarom:
Rozwój programu członkowskiego
Wydaje jej się, że obecnie organizacje członkowskie mają zbyt mało – przynajmniej tej oficjalnej, facylitowanej – przestrzeni do wzajemnej wymiany i wspierania siebie nawzajem i federacji. Myśli, że warto byłoby utworzyć/reaktywować zespoły robocze poświęcone konkretnym obszarom. Obok zespołów może też w organizacji funkcjonować np. pula ekspertów i/lub pula trenerów, a federacja może organizować szkolenia czy konsultacje w wybranych tematach dla organizacji członkowskich. Program członkowski powinien, oprócz wspólnego celu i wartości, opierać się też na wymiernych korzyściach. Wzmocniony program członkowski oparty np. na zespołach roboczych może też w dłuższej perspektywie odciążać Zarząd i zespół organizacji, przy tym pozwalając na czerpanie ze specjalistycznej wiedzy członków zarządu poszczególnych organizacji.
Przekazywanie wiedzy z zakresu rzecznictwa i liderstwo
Niezależne organizacje pozarządowe w Polsce powinny mieć wiodącą rolę w kształtowaniu (w sposób kompetencyjny, apolityczny) następnych liderów i liderek sektora. Inaczej jest to niezagospodarowane pole, co powoduje, że a) jest to pole do zagospodarowania politycznego; b) trudniej o zachowanie ciągłości rozwojowej sektora, ale też trudniej o innowacyjność (brak „wymiany elit”). Wydaje jej się, że jest też luka w zakresie rozwoju umiejętności związanych z działalnością strażniczą i rzeczniczą organizacji. Wiele organizacji na jakimś etapie działalności styka się z koniecznością poprowadzenia działań o charakterze strażniczym albo rzeczniczym, nawet jeśli przez większość czasu są organizacją o zupełnie innym charakterze, np. pomocowym. Tymczasem możliwości pozyskiwania wiedzy o tym jak to dobrze robić są w Polsce bardzo ograniczone, akcyjne. OFOP jest jedną z zaledwie kilku organizacji, które mają w tym lata doświadczeń i warto byłoby stworzyć warunki do systematycznego przekazywania tej wiedzy organizacjom członkowskim. Zresztą – im silniejsze rzeczniczo są pojedyncze organizacje, tym większa sprawczość całej sieci. Programy liderskie, potem absolwenckie, z kolei tworzą społeczność opartą na poczuciu wspólnej tożsamości, gotową wspierać organizację wiodącą na wiele lat do przodu. Dlatego warto byłoby reaktywować Szkołę NGO / Szkołę Partycypacji Społecznej i budować na niej markę OFOPu jako lidera sektora.
Komunikacja
Aleksandra Sawa chciałaby też działać komunikacyjnie na rzecz zwiększania znaczenia roli organizacji społecznych w społeczeństwie i w biznesie, i długofalowo – w budowanie postaw zaangażowania „zwykłych obywateli” w działalność lokalnych/ bliskich im misją organizacji, oraz upowszechnienia zaangażowania finansowego firm we wspieranie trzeciego sektora. Jej dotychczasowe doświadczenie w tym zakresie jest związane z tworzeniem i wdrażaniem strategii komunikacyjnej PROM, która drastycznie zwiększyła zasięgi organizacji w social media w stosunku do sytuacji sprzed rebrandingu/ujednolicenia komunikacyjnego oraz doświadczenie związane z fundraisingiem, w tym pozyskiwaniem środków z biznesu, jako członkini zarządu ds. finansów i fundraisingu EYP Poland.
Aleksandra Sawa – biogram
Facylitatorka i edukatorka, związana ze środowiskiem organizacji młodzieżowych od 9 lat. W zarządzie Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych – Krajowej Rady Młodzieży zajmuje się komunikacją i rzecznictwem. Z PROM związana od połowy 2017 roku; koordynowała VI cykl Unijnego Dialogu Młodzieżowego – proces konsultacji społecznych wyróżniony jako jeden z najlepszych w Europie pod kątem zwiększania zasięgu i włączenia społecznego. Brała udział w procesie tworzenia Unijnej Strategii na rzecz Młodzieży 2019-2027 jako facylitatorka. Współautorka badania sytuacji organizacji młodzieżowych, prowadzonego obecnie przez PROM i Harcerski Instytut Badawczy.
W pracy z młodzieżą koncentruje się na zwiększaniu umiejętności obywatelskich i samo-rzeczniczych, facylitacji dialogu młodzieży z decydentami i przeciwdziałaniu radykalizacji młodzieży. Jedyna Polka w zespole eksperckim Radicalisation Awareness Network – Young Platform przy Komisji Europejskiej.
Doświadczenie – zarządzanie w trzecim sektorze:
2020-21 – członkini zarządu, wcześniej wiceprzewodnicząca ds. PR i komunikacji Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych
2016 – członkini zarządu ds. finansów i fundraisingu Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Polsce
Doświadczenie zawodowe:
marzec 2020 – obecnie: specjalistka ds. przeciwdziałania radykalizacji, Instytut Bezpieczeństwa Społecznego
2017-20 koordynatorka projektu, później specjalistka ds. Unijnego Dialogu Młodzieżowego, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
2018 asystentka parlamentarna, Komisja Gospodarki, Sejm RP
2017-18 analityczka polityczna, Dział Analiz, Biuro Krajowe Nowoczesnej
2017 praktyki, Dział Polityczny, Fundacja Szkoła Liderów
2014-16 praca w usługach, tłumaczenia i copywriting