Warsztaty „Capacity building” – o budowie potencjału w organizacjach i administracji publicznej

W dniu 24 listopada 2023 roku w Warszawie odbyły się warsztaty “Capacity building”, inaczej budowanie potencjału. Capacity building to proces, dzięki któremu osoby i organizacje zdobywają, doskonalą i utrzymują umiejętności, wiedzę oraz narzędzia potrzebne do kompetentnego wykonywania pracy lub zwiększenia jej efektywności.

Warsztaty były organizowane przez Sekretariat Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027, który od 13 października 2023 roku jest prowadzony przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych.

Warsztat skierowany był do członkiń i członków Podkomitetu do spraw rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027, Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 oraz środowisk, które są przez członkinie i członków w tych gremiach reprezentowane – w tym do przedstawicielek i przedstawicieli Instytucji Zarządzających programami operacyjnymi, krajowymi i regionalnymi.

W pierwszej części spotkania odbył się panel dyskusyjny z udziałem:
• Pani Katarzyny Sosnowskiej – Forum Związków Zawodowych
• Pana Macieja Kanii – Dyrektora Departamentu Kontroli i Odwołań FEŁ 2027, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
• Pani Karoliny Dreszer-Smalec – Prezeski Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
• Pana Marcina Tumanow – eksperta Business Centre Club
• Pani Sylwii Sobiepan, dyrektor programu Aktywni Obywatele Fundacji im. Stefana Batorego

Dyskusję moderowała Pani Justyna K. Ochędzan ze Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych.

Pani Karolina Dreszer-Smalec podkreśliła znaczenie właściwego wykorzystania środków europejskich do zbudowania trwałego potencjału organizacji społecznych w Polsce. Zaznaczyła, że w proces planowania powinni być zaangażowani sami zainteresowani oraz powinien on odpowiadać na zidentyfikowane potrzeby oddające specyfikę poszczególnych regionów. Dodatkowo zaznaczyła, że Komitet ds. Umowy Partnerstwa stanowiący miejsce spotkania różnych stron jest unikatowym i innowacyjnym tworem w Unii Europejskiej, mogącym stanowić przykład dobrej praktyki i inspiracji dla innych państw członkowskich.

Paneliści podkreślali znaczenie komunikacji, współpracy i dialogu między sektorem pozarządowym, a instytucjami publicznymi, co Pan Marcin Tumanow zawarł w wypowiedzi “Jeśli nie będziemy chcieli się poznawać i ze sobą rozmawiać to się nie uda”. Pan Maciej Kania dodał, że wszyscy się zmieniamy, zarówno NGO-sy jak i urzędy i życzył wszystkim owocnego dialogu i partnerów do dialogu “zarówno po Waszej jak i naszej stronie”.

Pani Katarzyna Sosnowska podkreśliła jak ważna jest nasza obecność na poziomie strategicznym, na którym budowany jest potencjał. “Korzystajmy z potencjału, walczmy o to, zadbajmy o wkład, o środki” apelowała do blisko miliona osób po stronie związków zawodowych, aby ten potencjał rozwijać po stronie regionu.

Pani Sylwia Sobiepan apelowała aby myśleć długoterminowo “2-3 letnia perspektywa na rozwój to jest minimum” – mówiła. Podkreślała jak ważna jest elastyczność i wzajemne zaufanie.

Były również głosy z sali, z których najmocniej wybrzmiał głos Pana Zygmunta Mierzejewskiego z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, który podkreślił, że “powołanie Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027 to nasze wspaniałe osiągnięcie i warto o tym mówić”. Podziękował samorządom za to, co do tej pory zostało zrobione, jednak zaznaczył, że “jeszcze dużo przed nami”. Apelował do regionów, aby wszystkie rekomendacje wzięły sobie do serca.

W drugiej części spotkania uczestnicy warsztatów pracowali w trzech grupach. Dwie z nich skupiły się na pytaniu: “Co oznacza budowanie potencjału organizacji pozarządowych i partnerów społecznych w regionach?”. Mapowali potencjalne obszary, w ramach których mogą odbywać się konkursy EFS+ na poziomie regionalnym. Trzecia grupa zaś zajęła się tematem konfliktu interesów w kontekście budowania potencjału organizacji pozarządowych i partnerów społecznych w obszarze rzecznictwa.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy spotkali się na jednej sali w celu podsumowania warsztatów. Spotkanie zakończył Kuba Wygnański – Prezes Fundacji Stocznia, który wlał w nas wszystkich nieco optymizmu przywołując greckie rozumienie czasu i podkreślając, że jesteśmy tu i teraz, to jest nasz czas i powinniśmy działać.

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

 

Projekt: „Prowadzenie sekretariatu Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027” współfinansowany jest w 79,71% ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PTFE 2021-2027, oraz w 20,29% z budżetu państwa.
Wartość projektu: 712 682,00 PLN