Wnioski z ewaluacji działalności KM – ekspertyza

Zapraszamy do lektury artykułów z serii

Jak się poruszać w systemie wdrażania

Funduszy Europejskich 2007-2015?

Podpowiedzi dla członków komitetów monitorujących

 

Celem publikacji jest przybliżenie Czytelnikom struktur oraz terminologii w obszarze planowania i wydatkowania środków unijnych, przeznaczonych dla Polski w bieżącym okresie programowania (czyli budżetowym) Unii Europejskiej.

Chociaż teksty powstają z myślą o wsparciu pozarządowych członków komitetów monitorujących, zachęcamy do ich lektury także innych zainteresowanych. Tematyka funduszy europejskich jest istotna dla wszystkich osób i organizacji, które realizują bądź przymierzają się do realizacji projektów finansowanych z programów operacyjnych.

Będziemy wdzięczni za Państwa opinie oraz uwagi, jak również za informacje, jaką problematyką jesteście Państwo zainteresowani na adres e-mail: [email protected]


Ekspertyza, aut. Piotr Frączak

Wnioski z ewaluacji działalności komitetów monitorujących

W listopadzie 2010 roku pojawiła się raport z badania “Analiza efektywności funkcjonowania komitetów monitorujących programy operacyjne na lata 2007-2013”. przygotowany przez PSDB na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jest to w jakimś sensie uzupełnienie wiedzy na temat działalności komitetów, której ważnym elementem było badanie z 2009 “Ocena realizacji zasady partnerstwa w ramach SPO RZL i PO KL” przygotowane przez Kompanię Dobrych Usług (KDU) też na zlecenie MRR. Te dwa badania miały trochę inne cele, prowadzone były innymi metodami. Wydaje się jednak, że pozwalają spojrzeć na problem komitetów monitorujących w sposób w miarę całościowy.


Ekspertyza, aut. Łukasz Waszak

Rozwój ekonomii społecznej w Polsce

Poniższe opracowanie powstało z myślą o przedstawicielach organizacji pozarządowych i samorządu województwa, którzy w regionie odpowiadają za realizację działań na rzecz rozwoju ekonomii społecznej. Punktem wyjścia dla powstania poniżej analizy jest zapis w Szczegółowym Opisie Priorytetów (SzOP) POKL dla Poddziałania 7.1.3, zgodnie z którym regionalne ośrodki polityki społecznej moją w ramach swoich projektów zająć się programowaniem, realizacją i monitoringiem działań na rzecz ekonomii społecznej.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 10/2010, aut. Paweł Sieczkowski

V raport kohezyjny – krok bliżej do nowej polityki spójności 2014-2020

Opublikowany w listopadzie 2010 roku V raport kohezyjny zawiera cały szereg rekomendacji Komisji Europejskiej wobec przyszłego kształtu polityki spójności. Jak będą wyglądały nowe programy operacyjne oraz w jakich wymiarach polityki spójności możemy spodziewać się największych zmian? Jest wciąż zbyt wcześnie, aby udzielić odpowiedzi na te pytania, natomiast pewne ogólne założenia przyszłego okresu programowania są już widoczne.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 9/2010, aut. Krzysztof Smolnicki

Ekorozwój, czyli żyć i przetrwać z Naturą 2000

Tekst koncentruje się na szczegółowym opisie zasad, w myśl których urządzony został program Natura 2000, oraz jest podsumowaniem warsztatów, które odbyły się w ramach dwudniowego spotkania szkoleniowego „Przyszły okres finansowania ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia ekonomii społecznej„.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 8/2010, aut. Agata Wiśniewska-Górczewka

Strategie horyzontalne rządu polskiego a wdrażanie funduszy europejskich
Czy jest powiązanie?

W resortach trwają prace nad uproszczeniem i usystematyzowaniem do tej pory bardzo skomplikowanego systemu strategii rozwoju, które dalekie były od wzajemnej spójności i powiązania. Rząd postanowił ilość strategii zredukować oraz nadać im nowy, przekrojowy charakter, dzięki któremu możliwe będzie odejście od dotychczasowej praktyki przypisywania działań wyłącznie jednemu podmiotowi administracji publicznej. Wśród budowanych strategii nie zabrakło Strategii rozwoju kapitału społecznego.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 7/2010, aut. Łukasz Waszak

Finansowanie ekonomii społecznej w Polsce

Wyzwania na przyszłość

Tekst jest próbą wskazania możliwości i barier związanych z funkcjonowaniem w Polsce instrumentów bezzwrotnych i zwrotnych, z których korzystają lub mogłyby korzystać podmioty ekonomii społecznej. Materiał podsumowuje również warsztaty zorganizowane przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, jakie odbyły się w dniach 22-23 października 2010 roku.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 6/2010, aut. Agata Wiśniewska-Górczewska

 

„Nowa Lizbona”,

czyli Strategia UE 2020 i jej wpływ na organizacje pozarządowe

w kontekście funduszy europejskich

 

W tym roku Komisja Europejska przyjęła dokument Europa 2020. Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Strategia UE 2020, jak w skrócie jest nazywany ten dokument, to następczyni Strategii Lizbońskiej z 2000 r. Jest ona jedną z wytycznych dla kolejnego okresu budżetowego w Unii Europejskiej (2014-2020).

Co z tego wynika dla organizacji i czemu sektor obywatelski powinien się tym interesować?

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC

 


Art. 5/2010, aut. Paweł Sieczkowski

Polityka spójności po 2013 roku.

Kluczowe narzędzie rozwoju UE czy instrument pomocowy dla najuboższych?

 

Polityka spójności – czym jest? Jak działa? Dlaczego jest tak ważna? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w kolejnym artykule z serii – zachęcamy do lektury zwłaszcza członków komitetów monitorujących i organizacje rzecznicze.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


t. 4/2010, aut. Agata Wiśniewska-Górczewska

Siła w Sieci. Nowe narzędzie partnerstwa

Już jest! Krajowa Sieć Tematyczna do spraw Partnerstwa została powołana 25 czerwca br. Jej celem jest umożliwienie partnerom społeczno-ekonomicznym, w tym organizacjom pozarządowym, realnego wsparcia merytorycznego i organizacyjnego, co przełoży się na ich większą skuteczność w komitetach monitorujących oraz szybszą eliminację problemów, jakie występują we wdrażaniu funduszy europejskich.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 3/2010, aut. Piotr Frączak

OFOP a strategie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego

wykład inauguracyjny Walnego Zebrania Członków OFOP

Prezes OFOP Piotr Frączak na temat wyzwań i zagrożeń dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Pobierz plik PDF
Pobierz plik DOC


 

Art. 2/2010, aut. Paweł Sieczkowski

Przegląd śródokresowy programów operacyjnych wdrażanych w latach 2007-2010

Część II – konsultacje dla organizacji pozarządowych
 
Druga część tekstu poświęconego przeglądowi śródokresowemu omawia zgłaszane przez pozarządowych członków komitetów monitorujących.

Art. 1/2010, aut. Paweł Sieczkowski

Przegląd śródokresowy programów operacyjnych wdrażanych w latach 2007-2010

Część I – czym jest przegląd oraz w jaki sposób zostanie dokonany?
 
Tekst zawiera podstawowe informacje dotyczące trwającego przeglądu śródokresowego, zawiera informacje m.in. na temat harmonogramu prowadzonych działań oraz przewidywanego zakresu, w jakim mogą zostać dokonane zmiany w zapisach programów operacyjnych.