Wnioski z ewaluacji działalności KM – ekspertyza

Art. 11/2009, wybór na podstawie ekspertyzy nr 3

Dostęp NGO do Regionalnych Programów Operacyjnych

Niniejszy tekst zawiera wnioski odnośnie możliwości realizacji przez organizacje pozarządowe projektów finansowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dostępnych przez RPO. Zapraszamy do lektury całej ekspertyzy autorstwa dra Tomasza Dziurbejki, opublikowanej poniżej jako Ekspertyza nr 3/2009.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 10/2009, aut. Martyna Pogorzelska i Magdalena Domaradzka

 
Wdrażanie zasady partnerstwa przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym dla województwa dolnośląskiego
 

Tekst ten zawiera zestawienie metod i działań, jakie podejmowane są na terenie województwa dolnośląskiego celem wprowadzenia w życie zasady partnerstwa. Omówiony został min. skład komitetu monitorującego RPO, zaangażowanie partnerów we współpracę przy wdrażaniu programu operacyjnego oraz zasady realizacji projektów partnerskich.

Pobierz plik PDF


Ekspertyza nr 3/2009, aut. Tomasz Dziurbejko

 

Kryteria oceny projektów w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych 2007 – 2013.

Analiza dostępu organizacji pozarządowych do środków RPO.

Artykuł zawiera obszerną analizę kryteriów, jakie decydują o wyborze projektów w poszczególnych województwach oraz przedstawia rekomendacje dla przedstawicieli III sektora.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 9/2009, wybór na podstawie ekspertyzy nr 2

Unia Europejska a prawo w Polsce

Artykuł zawiera skrót ekspertyzy na ten sam temat.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Ekspertyza nr 2/2009, aut. Marzena Mendza-Drozd

Unia Europejska a prawo w Polsce

Tekst jest omówieniem podstawowych zagadnień z zakresu prawodawstwa Unii Europejskiej, wskazuje europejskie źródła prawa,oraz rótko opisuje rolę poszczególnych instytucji unijnych w procesie stanowienia prawa. Na przykładzie standardów w obszarze ochrony zdrowia przedstawiona została relacja pomiędzy prawem wspólnotowym a krajowym.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Ekspertyza nr 1/2009, aut. Anna Mazgal

Modele reprezentacji interesów przez organizacje porzarządowe

Ekspertyza jest pełną wersją tekstu „Reprezentacja interesów przez organizacje pozarządowe – abstrakt”, ukazuje współczesną problematykę zaangażowania trzeciego sektora w debatę publiczną, rolę, jaką mają do odegrania organizacje rzecznicze oraz przykłady, w jaki sposób organizacja może być wyrazicielem interesu publicznego.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 8/2009, aut. Anna Mazgal
 
Reprezentacja interesów przez organizacje porzarządowe – abstrakt

Tekst poświęcony jest problematyce związanej z rolą, jaką odgrywają i mogą odgrywać organizacje pozarządowe we wpływaniu na procesy decyzyjne nowoczesnych demokracji. Za pomocą jakich instrumentów trzeci sektor może brać udział w debacie publicznej? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 7/2009, aut. Marcela Wasilewska

Fundusze UE w Polsce: co to takiego i skąd czerpać informacje?

Część II

Gdzie szukać informacji na temat funduszy UE? Które strony w internecie są najbardziej wiarygodne, rzetelne i klarowne? Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika po źródłach informacji przygotowanych przez administrację publiczną oraz organizacje pozarządowe.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 6/2009, aut. Marcela Wasilewska

Fundusze UE w Polsce: co to takiego i skąd czerpać informacje?

Część I

Z czego składa się i jak działa budżet Unii Europejskiej? Na co przeznaczane są pieniądze z budżetu? Czym jest unijna polityka spójności i jej fundusze ? Jakie są ogólne zasady polityki spójności? Co to są fundusze Unii Europejskiej dla Polski? Jak wygląda system wdrażania funduszy UE w Polsce? Na te i podobne pytania odpowiada niniejszy artykuł.

Art. 5/2009 aut. Łukasz Domagała

Grupa robocza do spraw horyzontalnych

Artykuł podsumowuje prace Grupy roboczej od powstania w roku 2007 do dnia dzisiejszego. GRSH, działająca przy Komitecie Monitorującym PO Kapitał Ludzki, jest szczególnie ciekawa ze względu na swój przekrojowy charakter, co wyróżnia ją na tle pozostałych grup roboczych. Jej prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2007 roku, w ich toku poruszane były zagadnienia związane z projektami określanymi jako innowacyjne lub ponadnarodowe.

Art. 4/2009 aut. Agata Wiśniewska

Podsumowanie pierwszego roku działania Grupy roboczej ds. społeczeństwa obywatelskiego

Grupa robocza ds. społeczeństwa obywatelskiego (GRSO) działa przy Komitecie Koordynacyjnym Narodowej Strategii Spójności (KK NSS). Została powołana przez Komitet 14 kwietnia 2008 r. z inicjatywy przedstawicieli organizacji pozarządowych, będących członkami Komitetu, tj. Caritas Polska, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości i Nauki, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 3/2009, aut. Mirosława Hamera

Kryteria oceny projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w praktyce

– materiał dla przedstawicieli organizacji pozarządowych w Podkomitetach

Niniejsza ekspertyza powstała z myślą o pozarządowych członkach Podkomitetów Monitorujących Program Operacyjny Kapitał Ludzki, aby wspomóc ich pracę podczas tworzenia i zatwierdzania Planów Działań. Znajdziemy w niej syntetyczny materiał na temat tworzenia i roli kryteriów szczegółowych (dostępu i strategicznych) dla konkursów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach ekspertyzy zebrano i poddano ocenie najczęściej pojawiające się kryteria w ramach regionalnych komponentów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki temu można przyjrzeć się, jak przebiegają konkursy w różnych województwach oraz jakie rozwiązania przyjęto.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art. 2/2009, aut. Piotr Frączak

Partnerstwo w dokumentach przyjętych
w ramach narodowej strategii kraju
w kontekście
Strategii Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Partnerstwo jest nie tyle pojęciem niejednoznacznym, co wieloznacznym, a co za tym idzie – często nadużywanym, zatem „istnieje groźba,  że partnerstwo zostanie jedynie »poprawiającym nastrój« hasłem w dziedzinie zarządzania, przy jednoczesnym braku pragmatycznego zrozumienia, czym ono jest i co je odróżnia od utartych schematów”. A przecież pojęcie partnerstwa ma moc sprawczą.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Art.1/2009, aut. Magdalena Czaplińska

Analiza obowiązujących przepisów regulujących udział obywateli w procesie stanowienia prawa ze szczególnym uwzględnieniem regulacji dotyczących konsultacji społecznych

Dialog społeczny można określić jako formę partycypacji obywateli w wypracowywaniu planów i projektów oraz kontroli ich realizacji w ważnych, z punktu widzenia ich interesu, dziedzinach aktywności. Istotę dialogu społecznego stanowią konsultacje społeczne i prezentacje stanowisk, dlatego dialog jest rodzajem uzgodnień dokonywanych na różnych poziomach. Zasadniczym elementem dialogu społecznego jest uwzględnienie interesów różnorodnych grup społecznych w podejmowanych decyzjach, ustalanych strategicznych celach oraz programach inwestycyjnych i rozwojowych, a także projektowanych aktach prawnych.

Pobierz plik PDF

Pobierz plik DOC


Wszystkie teksty powstały w ramach :

  • projektu „Program Europejski” finansowanego ze środków Programu „Wspieranie Organizacji Pozarządowych 2009 – ścieżka EURO-NGO+” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności;
  • projektu„Monitoring działalności pozarządowych członków Komitetów Monitorujących w okresie programowania 2007-2013”, finansowanego z grantu z Fundacji im. Stefana Batorego ze środków Programu „Działania Strażnicze”;
  • projektu „Program Europejski” finansowanego ze środków Programu „Wspieranie Organizacji Pozarządowych 2008 – ścieżka EURO-NGO+” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności;
  • projektu „Rzecznictwo niejedno ma imię”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01. Za treść dokumentu odpowiada Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

Zapras#mce_temp_url#zamy także do korzystania z forum dyskusyjnego jaobywatel.pl (Dialog obywatelski – reprezentacja sektora), gdzie można podzielić się doświadczeniami pracy w komitetach, współpracy z organizacjami (szczególnie z regionu) oraz innymi członkami komitetu.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Marcela Wasilewska jest koordynatorką Programu Europejskiego Federacji Organizacji Pozarządowych Centrum Szpitalna. Autorka wielu tekstów informacyjnych o funduszach europejskich publikowanych w portalu ngo.pl oraz EUlotce. Twórczyni „Przewodnika po funduszach europejskich dostępnych dla organizacji pozarządowych w latach 2007-2013”.