Wybory do Zarządu OFOP – sylwetki kandydatur

W tym roku czekają nas wybory do Zarządu OFOP i na stanowisko Prezesa Zarządu. Przedstawiamy do ogólnej wiadomości informacje na temat kandydatek i kandydatów (opracowane na podstawie nadesłanych zgłoszeń). Podczas Walnego Zebrania Członków najpierw odbędą się wybory na 3 osoby do Zarządu (zmienia się tylko połowa składu Zarządu), a pózniej spośród członków Zarządu, którzy zgłoszą chęć startowania na funkcję Prezesa, organizacje członkowskie w głosowaniu wybiorą jednego kandydata/kandydatkę.

W tym roku czekają nas wybory do Zarządu OFOP i na stanowisko Prezesa Zarządu. Przedstawiamy do ogólnej wiadomości informacje na temat kandydatek i kandydatów (opracowane na podstawie nadesłanych zgłoszeń). Podczas Walnego Zebrania Członków najpierw odbędą się wybory na 3 osoby do Zarządu (zmienia się tylko połowa składu Zarządu), a pózniej spośród członków Zarządu, którzy zgłoszą chęć startowania na funkcję Prezesa, organizacje członkowskie w głosowaniu wybiorą jednego kandydata/kandydatkę.

Swoją gotowosć do pracy w Zarządzie OFOP zgłosili:

Michał Braun (Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Kielcach), Weronika Czyżewska (Stowarzyszenie Dialog Społeczny), Ewa Gałka (Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT), Urszula Jaworska (Fundacja Urszuli Jaworskiej), Janusz M. Kowalski (Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna), Dariusz Supeł (Związek Harcerstwa Polskiego), Andrzej Robert Świetlikowski (Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok).

_____________________________________________________________________________

Sylwetki kandydatur:

MICHAŁ BRAUN

Organizacja: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Kielcach

Funkcja: Prezes zarządu

Informacja o kandydacie:

Michał Braun (30 lat, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego – Europeistyka, stypendysta LLP Erasmus – Uniwersytet Karola w Pradze oraz CIRIUS Hadsten Hojkole w Danii) jest zaangażowany w działania pozarządowe w kraju i za granicą od ponad 11 lat. Doświadczenie zdobywał m.in. jako wolontariusz w wielu organizacjach pozarządowych (m.in. Fundacja Partners Polska, Polska Fundacja im. Roberta Schumana) oraz pracownik projektów m.in. kilku OWES, Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej czy Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych PROM.

Michał brał udział w wielu międzynarodowych działaniach. Jako wolontariusz pracował z dziećmi w Indiach, młodzieżą w USA, a także więźniami oraz studentami w Boliwii (9 miesięczny Wolontariat Europejski). Obecnie jako trener kompetencji liderskich regularnie współpracuje z organizacjami z Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii i Bułgarii.

Od roku 2011 zaangażowany był w grupę inicjatywną na rzecz powołania Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, w której zarządzie zasiadał przez cztery lata. Autor wielu stanowisk i publikacji PROM, były koordynator Krajowej Grupy Roboczej oraz członek Europejskiego Komitetu Sterującego ds. Dialogu Usystematyzowanego UE z młodzieżą.

W Kielcach prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz rozwoju demokracji lokalnej i jest jedną z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych organizacji w woj. Świętokrzyskim. Jest byłym przewodniczącym Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach. Zastępca członka Komitetu Monitorującego PO Polska Wschodnia oraz członek KM RPO Województwa Świętokrzyskiego.

W 2014 roku wybrany do zarządu OFOP. Obecnie pełni funkcję Dyrektora OFOP. W ramach swojej pracy nadzoruje merytoryczne działania Federacji oraz podejmuje działania na rzecz rozwoju strategicznego. Autor projektu nowego Programu Członkowskiego, koordynator Programu Międzynarodowego.

Motywacja do kandydowania do władz OFOP:

Jak uzasadnia sam kandydat: „Zostałem wybrany na roczną kadencję, w ramach uzupełnienia miejsca w zarządzie. Przez rok udało mi się wiele zrobić i nauczyć. Podczas Walnego Zebrania w 2014 zdeklarowałem, że pomogę rozwinąć programy międzynarodowy i członkowski. Cieszę, że w obydwu programach dzieje się coraz lepiej. Ten rok pokazał mi jak duże są potrzeby Federacji i jak ogromne możliwości działań, które są przez nas jeszcze niezagospodarowane.

Do kandydowania do zarządu OFOP motywuje mnie także wiara w to, że wzmocnienie OFO skutkować będzie wzmocnieniem całego III sektora i dialogu na linii obywatele – decydenci.”

Pomysł na działalność w OFOP:

Michał Braun w najbliższych latach pragnie poświęcić swoją pracę w zarządzie poniższym zadaniom:

  • umocnienie jasnej struktury działania OFOP i zapewnienie ciągłości działań
  • wdrażanie i rozwijanie strategii OFOP
  • zwiększenie widoczności i rozpoznawalności Federacji
  • rozwijanie poszczególnych programów Federacji
  • rozwój wolontariatu w OFOP

Chciałby także kontynuować rozpoczęte działania: nadzór nad programem międzynarodowym oraz wzmacnianie strategii członkowskiej.

_____________________________________________________________________________

WERONIKA CZYŻEWSKA

Organizacja: Stowarzyszenie Dialog Społeczny

Funkcja: członkini zarządu

Informacja o kandydatce:

Działaczka społeczna, animatorka i Obywatelka Kultury. Od wielu lat związana z trzecim sektorem. Pracuje w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, jest Dyrektorką zarządzającą Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych, którego VII edycja odbyła się we wrześniu 2014 roku. W OFOP prowadziła m.in. Szkołę Reprezentacji NGO dla reprezentantów organizacji w różnych ciałach dialogu obywatelskiego oraz współorganizowała Szkołę Partycypacji Społecznej, zorganizowała i przeprowadziła obchody 10-lecia OFOP. Jako reprezentantka OFOP brała udział w pracach m.in. nad nowelizacją Ustawy o zbiórkach publicznych, Ustawą o stowarzyszeniach. Obecnie w Federacji prowadzi Program Członkowski, kieruje zespołem pracującym nad założeniami do programu współpracy NGO z MKiDN, komunikacją oraz programem Media i Kultura. Członkini Komitetu Społecznego ds. Paktu dla Kultury przy MKiDN oraz zespołów eksperckich przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. Programów „Aktywność Obywatelska” oraz „Domy Kultury +”.  Przewodniczyła pracom  nad programem Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury oraz programem grantowym Aktywność Obywatelska.

Członkini Komisji ds. Kampanii Społecznych przy TVP S.A. z ramienia Rady
Działalności Pożytku Publicznego.

Członkini zarządu w Stowarzyszeniu Dialog Społeczny, które działa od 1999 roku.

Motywacja do kandydowania do władz OFOP:

„Jako wieloletnia pracowniczka Biura OFOP wiem, co działa w naszych strukturach dobrze i co jeszcze można wzmocnić. Realizując różne projekty w Federacji, a przede wszystkim organizując VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, pogłębiłam doświadczenie zarządzania zespołem (10 osób), pozyskiwania środków na realizację działań oraz partnerów. Chciałabym służyć swoim doświadczeniem i znajomością OFOP w zarządzie Federacji. Mając pamięć instytucjonalną i będąc członkiem Zespołu OFOP, wiem przez jakie procesy przechodziliśmy jako organizacja, zespół biura, jakie procedury i formy zarządzania tak dużą ogólnopolską organizacją się sprawdzają. Dzięki wieloletniej współpracy z Federacją jestem z nią bardzo związana i zależy mi na jej rozwoju, zarówno wewnętrznym (zespół, współpraca organizacji członkowskich) jak i zewnętrznym (relacja z partnerami, wizerunek OFOP). OFOP ma duży potencjał, realizuje wiele projektów i podejmuje inicjatywy ważne dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju sektora pozarządowego. Metody komunikacji o działaniach i sukcesach organizacji są niewystarczające. Chciałabym informować o naszych działaniach w sposób jasny i konkretny. Między innymi w tych obszarach chciałabym wesprzeć OFOP w Zarządzie Federacji.”

Pomysł na działalność w OFOP:

W swojej pracy w Zarządzie Weronika Czyżewska chciałaby skupić się głównie na tematach takich jak:

  • Wypracowanie, uchwalenie i realizacja strategii rozwoju OFOP (m.in. strategia komunikacji, Programu Członkowskiego, wewnętrznych procedur funkcjonowania biura)
  • Wsparcie Dyrektora OFOP w bieżącym zarządzaniu Biurem
  • Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (wizja tego wydarzenia, pozyskiwanie partnerów i środków, współpraca międzysektorowa i wewnątrz sektora, otwarcie na nowe formy debaty i technologie), tak aby dzięki temu wydarzeniu OFOP umocnił się instytucjonalnie, wzmocnił swoją rozpoznawalność wśród organizacji, nie tracąc przy tym misji OFIP-u, jaką jest  święto całego sektora pozarządowego.
  • Komunikacja na zewnątrz i wewnątrz organizacji (realizacja nowej strategii komunikacji, współpraca z mediami, poprawa języka i jakości komunikatów)
  • Wzmocnienie roli Karty Zasad Działania Organizacji Pozarządowych jako narzędzia i przejrzystość działań OFOP. Dbanie o przestrzeganie Karty Zasad, promocja Karty wśród NGO, dbanie o jawność i przejrzystość podejmowanych przez OFOP działań i decyzji.

_____________________________________________________________________________

DARIUSZ SUPEŁ

Organizacja: Związek Harcerstwa Polskiego

Funkcja: Przewodniczący ZHP

Informacja o kandydacie:

Działalność harcerska

Swoją przygodę w harcerstwie zacząłem w roku 1967 od gromady zuchowej, a od trzydziestu siedmiu lat jestem instruktorem. Dziś mogę powiedzieć z przekonaniem,  że była to najlepsza decyzja i inwestycja w siebie, jaka podjąłem w swoim życiu. Dzięki podejmowaniu różnorodnych w swych wyzwaniach funkcji mogę powiedzieć, że mam umiejętności, wiedzę i doświadczenie  w zakresie:

  • Programu organizacji, rozwiązań metodycznych – współtworzyłem wiele propozycji programowych, metodycznych, kierowałem gazetą metodyczną „Na tropie”, współtworzyłem poradniki programowe i metodyczne
  • Pracy z kadrą – współtworzyłem na różnych etapach system kształcenia oraz, pracy z kadrą,
  • Kształcenia na każdym szczeblu organizacji – zastępca komendanta Centralnej Szkoły Instruktorskiej w Załęczu Wielkim iw Warszawie, szef kształcenia w Chorągwi Łódzkiej, twórca działającej od roku 1997 cyklicznej Zimowej Akcji Szkoleniowej łódzkiej chorągwi, współautor poradników dla kadry kształcącej,
  • Zarządzania zespołami i jednostkami harcerskimi – od drużynowego do przewodniczącego ZHP – przyboczny, drużynowy i namiestnik zuchowy, zastępca komendanta hufca, członek rady hufca, zastępca komendanta chorągwi ds. organizacji i kształcenia, zastępca komendanta Centralnej Szkoły Instruktorskiej, kierownik wydziału pozyskiwania środków GK, Kierownik Wydziału Programowo-Metodycznego GK,
  • Tworzenia rozwiązań statutowych i organizacyjnych – brałem udział w pracach  kilku zespołów statutowych, w tym kierowałem zespołem statutowym przed ostatnim Zjazdem Nadzwyczajnym, przez kilka lat byłem też członkiem Rady Naczelnej (komisja statutowo-regulaminowa, programowa, metodyczna)
  • Zarządzanie projektami i pozyskiwanie środków – stworzenie wydziału pozyskiwania środków GK, organizacja i prowadzenie szkoleń oraz tworzenie wielu projektów
  • Zarządzanie jednostkami gospodarczymi – zastępca komendanta  Centralnej Szkoły Instruktorskiej, dyrektor  Wydawnictwa Harcerskiego „Horyzonty”, Prezes Zarządu i dyrektor spółki z o.o. „4 Żywioły”
  • Zarzadzanie przedsięwzięciami masowymi – byłem kadrą na większości najlepszych harcerskich spotkań – od centralnych akcji szkoleniowych w latach osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych aż do międzynarodowych Zlotów,  gdzie kierowałem zespołem sponsoringu i przyjęcia gości oficjalnych.

Od dwóch lat jestem przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego i to jest jedno z większych wyzwań, jakich się podjąłem. Przede wszystkim z powodu odpowiedzialności za trochę lepsze dziś i jutro organizacji a także za współkierowanie najważniejszym oprócz Zjazdu zespołem ZHP – Radą Naczelną.

Praca zawodowa

Od dziewięciu lat pracuję w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, zajmuję się edukacją, monitoringiem i promocja działalności antydyskryminacyjnej i ochrona praw osób z niepełnosprawnościami, organizacją edukacji zewnętrznej, szkoleniami, zarządzaniem projektami, w tym projektami dotyczącymi migrantów, zarządzaniem finansami Zespołu i jestem Członkiem Komisji Ekspertów ds. Migrantów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Moje doświadczenie zawodowe jak i harcerskie wzbogacane było wieloma kursami warsztatami, np.: zarządzania projektami, w tym projektami unijnymi, redaktora technicznego publikacji, współpracy organizacji pozarządowych z biznesem, zarządzania finansami w organizacjach pozarządowych, organizacje pozarządowe na rzecz rozwoju lokalnego, socjoterapii, kierowania i finansowania organizacji pozarządowych, twórczego rozwiązywanie problemów, budowania projektów profilaktycznych, itp.

Organizacje pozarządowe

Byłem pełnomocnikiem Naczelnika ds. NGO i od dziewięciu lat reprezentuję Związek Harcerstwa Polskiego w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Jestem wiceprezesem zarządu, byłem też przez kilka lat przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Organizacji Pozarządowych „Kooperatywa”.

Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP uczestniczyłem w pracach nad zmianą ustawy o stowarzyszeniach, wcześniej z inicjatywy Marszałka Senatu RP w pracach nad zmianą ustawy o fundacjach.

Jestem trenerem z trzydziestopięcioletnim doświadczeniem.

Na początku lat 2000 współzakładałem Konwent Organizacji Pozarządowych w Łodzi i zastałem wybrany na wiceprzewodniczącego stowarzyszenia Forum Lokalne Organizacji Pozarządowych (FLOP) w Łodzi, redagowałem także pismo dla organizacji pozarządowych "FLOP".

Byłem wiceprezesem Zarządu Fundacji „Ius et Lex”, której założycielem był dr Janusz Kochanowski, prawnik i były Rzecznik Praw Obywatelskich.  To był czas na zdobywanie nowych doświadczeń w organizacji wielu krajowych i międzynarodowych projektów i konferencji.

Byłem także członkiem komitetu monitorującego wydatkowanie funduszy unijnych.

Za współpracę z administracja państwową i samorządową  otrzymałem wiele podziękowań i wyróżnień –  najważniejsze – Srebrny Krzyż Zasługi, medal „Pro Memoria” za działalność patriotyczną i obywatelską, srebrny i złoty Krzyż za Zasługi dla ZHP, dyplomy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Motywacja do kandydowania do władz OFOP:

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych się zmienia, ciągle umacnia ale i konstruuje swoje miejsce w trzecim sektorze, poszukuje metod, jak odpowiadać na potrzeby swoich tak różnorodnych członków, jak wspierać środowiska w regionach i jak mocnym głosem wzmacniać dla nich środowisko działania. Chcę wykorzystać swoje umiejętności wyniesione zarówno z dużych organizacji, jak ZHP jak i małych, jak fundacja „Ius et Lex” ale też mocniej zaangażować się w wypracowanie strategii dla OFOPi dla trzeciego sektora oraz sposobów wzmacniania i wykorzystania możliwości i potencjału organizacji członkowskich OFOP

Pomysł na działalność w OFOP:

Najważniejsze kierunki naszych działań to:

  • Wypracowanie strategii działania dla OFOP
  • Współtworzenie strategii dla trzeciego sektora
  • Wzmacnianie i wykorzystanie potencjału organizacji członkowskich
  • Stwarzanie silnego zaplecza eksperckiego i kreatywnego
  • Wypracowanie najważniejszych priorytetów, których realizacja rzeczywiście rozwija trzeci sektor
  • Wzmocnienie promocji działań organizacji członkowskich i samego OFOP-u

___________________________________________________________

EWA GAŁKA

Organizacja: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT

Funkcja: członkini zarządu

Informacja o kandydatce:

Menadżerka, liderka i animatorka licznych inicjatyw społeczno-gospodarczych na rzecz rozwoju lokalnego, regionalnego. Od 12 lat zarządza Centrum PISOP, jedną z największych organizacji pozarządowych w Wielkopolsce, wspierającą lokalne organizacje i instytucje. Członkini zarządu Sieci SPLOT.

Jest autorką lub współautorką kilkunastu publikacji na temat sektora pozarządowego, przedsiębiorczości społecznej, ewaluacji, standaryzacji pracy metodą projektową i pozarządową prowadzącą działalność gospodarczą?, Strategia współpracy dla partnerstw, Ewaluacja projektów miękkich. KOMPENDIUM, 3w pn. Jak zaplanować i przeprowadzić ewaluację w organizacji pozarządowej?, Kompendium wiedzy o EFS, Europejski Fundusz Społeczny dla Organizacji Pozarządowych. KOMPENDIUM. Pełni funkcję redaktor naczelnej opiniotwórczego kwartalnika o społecznej odpowiedzialności biznesu – As Biznesu.

Działa w licznych gremiach i ciałach konsultacji i dialogu, w tym Komitecie Monitorującym WRPO 2014+, Komitecie Monitorującym Program FIO, jest przewodniczącą w Poznańskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego, działa w Grupie Eksperckiej przy Prezydencie Miasta Poznania ds. edukacji, Grupie ds. CSR przy Ministerstwie Gospodarki oraz Grupie Konsultacyjnej powołanej przez OFOP przy Ministerstwie Gospodarki ds. wypracowania założeń Programu Współpracy z NGO. Członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP.

Absolwentka Zarządzania i marketingu na Politechnice Poznańskiej w Poznaniu, kierunku Audyt strategiczny w instytucjach publicznych i prywatnych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii ewaluacji na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Ponadto ukończyła Szkołę Trenerów Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP.

Motywacja do kandydowania do władz OFOP:

Według samej kandydatki: „OFOP jest największą federacją ponadbranżową w Polsce. Dotychczas Sieć SPLOT była biernym członkiem OFOP. Widzimy jednak jako Zarząd SPLOT-u, że większe zaangażowanie SPLOT-u w OFOP może przynieść korzyści NGO w Polsce a także w realizacji misji obu naszych organizacji.

OFOP jest mało rozpoznawany w wielu regionach, np. w Wielkopolsce, gdzie na co dzień działam. Często organizacje członkowskie mają trudność w docieraniu na spotkania w Warszawie – biura ośrodków Sieci SPLOT mogą pomóc w regionalnych inicjatywach OFOP-u.

Sieć SPLOT włącza się lub inicjuje wybrane działania rzecznicze, tymczasem lepiej jakby wspierała swoimi kompetencjami OFOP zaś OFOP warto aby miał wizerunek wśród sektora publicznego i pozarządowego lidera w tym zakresie.

Zauważam niewykorzystywanie w wielu sytuacjach efektu synergii w naszych działaniach. Dlatego chciałabym w Zarządzie OFOP wspierać łączenie potencjały OFOP i SPLOT a także wspierać rozwój OFOP w regionach.”

Pomysł na działalność w OFOP:

Biorąc pod uwagę ważną jej zdaniem rolę ogólnopolskiej federacji ponadbranżowej, jaką jest OFOP, Ewa Gałka w swojej pracy dla Zarządu chciałaby się skupić na:

  • inicjowaniu i koordynacji działań związanych z misją OFOP w regionach dzięki wykorzystaniu infrastruktury Sieci SPLOT
  • wspieraniu w osiągnięciu synergii w realizowanym wspólnie przez SPLOT i OFOP projekcie III Sektor dla Polski poświęconemu wypracowaniu oddolnie pierwszej w Europie strategii sektora pozarządowego 
  • rozwijaniu dialogu obywatelskiego inicjowanego w regionach
  • kontynuacji działań zainicjowanych przez Sieć SPLOT wokół wkładów własnych do projektów realizowanych z dofinansowaniem Unii Europejskiej

___________________________________________________________________________

URSZULA JAWORSKA

Organizacja: Fundacja Urszuli Jaworskiej

Funkcja: Wiceprezes zarządu

Informacja o kandydatce:

Po pierwszym w Polsce przeszczepie szpiku od dawcy niespokrewnionego w 1997 r.,Urszula Jaworska założyła fundację, w której do chwili obecnej jest wiceprezesem zarządu. Fundacja zainicjowała tworzenie rejestrów dawców szpiku w Polsce. Jej celem byłopromowaniem dawstwa i transplantacji szpiku oraz narządów. Dzięki podjętym inicjatywom powstała nowelizacja ustawy transplantacyjnej, dzięki której nastąpił rozwój transplantacji oraz pełne finansowanie leczenia i przeszczepów. Chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową, dzięki działaniom Urszuli Jaworskiej są drugą grupą pacjentów po HIV/AIDS mających zapewnione kompleksowe leczenie i pełny dostęp do wszystkich terapii. Dzięki jej współpracy z doradcą ministra zdrowia nastąpił rozwój transplantologii a z ostatniego miejsca w Europie w ilości dawców szpiku, Polska wskoczyła na obecnie zajmowane 3 miejsce. Teraz Fundacja zajmuje się innymi chorobami (HCV, szpiczaki, białaczki nowotwory mózgu, SM), zmianami systemowymi, oraz opieką skoordynowaną/spersonalizowaną.

Motywacja do kandydowania do władz OFOP:

Jak mówi sama kandydatka: „Byłam Członkiem Zarządu w OFOP w latach 2006-2009 byłam także wiceprezesem Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, obecnie jestem członkiemHonorowym OFOP. Podczas tej kadencji moim priorytetem była Jawność Przejrzystość Odpowiedzialność III sektora. Uruchomiliśmy program, którego zadaniem było uświadomienie organizacjom pozarządowym jak ważna jest wiarygodność i profesjonalizm w naszych działaniach. Jestem inicjatorką założenia i przewodniczącą Grupy ds. Zdrowia przy OFOP.”

Pomysł na działalność w OFOP:

Kontynuowanie założeń programu JPO, które spowodują umacnianie roli i wiarygodności III sektora, co wzmocni inicjatywy obywatelskie i współpracę z sektorem publicznym Zintensyfikowanie działania Grupy ds. Zdrowia przy OFOP. Zainicjowanie programów, które na bazie dowodzeń naszej fundacji Akademia Liderów Zdrowia, umożliwią podnoszenie kompetencji liderów organizacji pozarządowych oraz osób działających na jego rzecz a także współpracujących z nami instytucji publicznych państwowych.

Informacje dodatkowe od kandydata:

NAGRODY

  • 2006 rok Dla Urszuli Jaworskiej Odznaka Honorowa PCK III  stopnia, za działalność edukacyjną i promocję  krwiodawstwa i dawstwa szpiku
  • 2009 rok  Poświęcenie Sztandaru Szkoły Łączności i Informatyki w Zegrzu, Rodzice Chrzestni, Urszula Jaworska i Bronisław Komorowski
  • 2009 rok Medal dla Urszuli Jaworskiej Szkoły podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu, za edukację zdrowotną i promocje dawstwa szpiku
  • Nagroda od Kliniki Transplantacji Szpiku w Idar Oberstein Niemcy, za działalność na rzecz chorych na nowotwory krwi na świecie, poprzez tworzenie rejestru dawców szpiku, który dostępny jest dla każdego chorego na świecie
  • Nagroda od Stowarzyszenia Pacjentów po Przeszczepie Szpiku za propagowanie idei dawstwa szpiku i tworzenie Rejestru Dawców szpiku
  • Od Fundacji DKMS Polska  za działania na rzecz chorych z chorobami krwi
  • 2 nagrody od Stowarzyszenia Chorych na Przewlekła Białaczkę Szpikową „Zasłużony dla Życia”
  • 2014 rok Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP w dniu 8 września
  • 2015 Nagroda Prezesa AOTMiT

            W ramach prowadzonej działalności dla Fundacji Urszuli Jaworskiej

  • 2005 rok Dyplom-Sukces Ochrona Zdrowia- Zdrowie Publiczne, Termedia
  • 2007 rok Lider OSOZ, działalność na Rzecz Pacjenta
  • 2008 rok Lider Działalność Charytatywna, Termedia
  • 2010 rok Jawnie, Przejrzyście, Odpowiedzialnie, program działalności III sektora zgodnie z kartą zasad, certyfikat profesjonalnego zarządzania organizacją (jestem autorką tego programu)
  • 2011 rok, Nagroda Św. Kamila za prekursorskie działania w tworzeniu Rejestru Dawców Szpiku oraz realizację społecznych Akcji Edukacyjnych
  • SM „Walcz o Siebie” Kategoria Kampanie społeczne 2012 w tematyce zdrowotnej
  • 2013 rok EFFIE AWARDS  za kampanię SM „Walcz o Siebie”
  • Orzeł Życia –Dar Krwi- Darem Życia, nagroda Krwiodawstwa Wojska Polskiego i Ordynariatu Polowego, są na świecie tylko 3 takie nagrody, złota Papież Jan Paweł II, srebrna Biskup Sławoj Głodź i Fundacja Urszuli Jaworskiej
  • Nagroda „Pomocne Dłonie” od klubu HDK-PCK przy Centrali PKP S.A.
  • Od Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka medal „Nieobojętni aż do Szpiku"

__________________________________________________________________________

JANUSZ M. KOWALSKI

Organizacja: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna

Funkcja: Specjalista ds. PR / członek Komisji Młodzieży FSNT-NOT

Informacja o kandydacie:

Wykształcenie wyższe; współorganizator form skierowanych do młodego pokolenia (Olimpiada Wiedzy Technicznej, konkurs „Młody Innowator”, Warszawskie Dni Techniki); członek komisji młodzieży, redaktor Biuletynu Informacyjnego NOT,
instruktor harcerski

Motywacja do kandydowania do władz OFOP:

Kandydat wskazuje na swoje wieloletnie doświadczenie funkcjonowania w organizacjach pozarządowych, aktywny udział w wielu przedsięwzięciach oraz doświadczenie organizacyjne zdobyte na szczeblu ogólnopolskim.

Pomysł na działalność w OFOP:

Za najważniejsze kwestie Janusz M. Kowalski uznaje rolę i miejsce NGO we współpracy z instytucjami państwa i samorządu terytorialnego, cedowanie zadań państwowych na NGO, jak również komunikację społeczną i marketing ruchu NGO.

Informacje dodatkowe od kandydata:

„Reprezentuję stowarzyszenia kładące nacisk na profesjonalizm i kompetencje zawodowe, także w skali międzynarodowej.”

____________________________________________________________________________

ANDRZEJ ROBERT ŚWIETLIKOWSKI

Organizacja: Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok

Funkcja: Sekretarz

Informacja o kandydacie:

Prawnik – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, trener, edukator Amnesty International. Pracuje przy tworzeniu i realizacji projektów edukacyjnych i społecznych z zakresu pomocy społecznej, aktywizacji środowisk lokalnych, partycypacji obywatelskiej,  edukacji  antydyskryminacyjnej, wielokulturowości i innych. Obszar głównych zainteresowań – współpraca samorządu lokalnego z organizacjami pozarządowymi, w tym proces konsultacji społecznych, budżetu obywatelskiego i włączanie obywateli w podejmowanie decyzji w sprawach publicznych oraz kontrola obywatelska, audyt  i  monitoring działań administracji publicznej i  organizacji pozarządowych.

Motywacja do kandydowania do władz OFOP:

Motywacja kandydata wynika z jego osobistego przekonania, żepomimo 25 lat wolności dalej jesteśmy gdzieś na początku drogi. Tak naprawdę nie potrzebujemy jeszcze projektów innowacyjnych a powinniśmy wrócić do pracy u podstaw i na nowo budować społeczeństwo obywatelskie. Żeby to zrobić musimy mieć silny III sektor, który mógłby przejąć w razie potrzeby ciężar współdecydowania i współrządzenia. Wierzę, że właśnie federacje, a szczególnie Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, może mieć takie zadanie jak reprezentowanie szerokiego środowiska pozarządowego czy możliwość prowadzenia dialogu, co w istotny sposób przyczyni się do wzrostu znaczenia głosu III sektora.”

Pomysł na działalność w OFOP:

Według Andrzeja Roberta Świetlikowskiego najważniejsze zagadnienia to:

  • działania monitorujące i rzecznicze,
  • działania zmierzające do zwiększenia roli III sektora i jego pozycji przy konsultacjach społecznych, działaniach partycypacyjnych oraz ewaluacji takich działań,
  • budowanie szeroko pojętego procesu współpracy samorządu  z organizacjami pozarządowymi,

Informacje dodatkowe od kandydata:

„Z uwagi na moje wykształcenie (jestem prawnikiem konstytucjonalistą) i na to, że przez kilka lat pracowałem w zawodzie, moje doświadczenia i zakres odpowiedzialności pomagają mi Od kilku lat w III sektorze działam w różnych stowarzyszeniach i fundacjach, nie przywiązując zbytniej wagi do pełnionych funkcji, lecz skupiając się na działaniach skierowanychna rzecz budowania silnej pozycji III sektora oraz deliberacji i wypracowywania dobrych praktyk pomiędzy JST a NGO. Obecnie działam w:

– Stowarzyszenie Środowisk Lokalnych Aktywne Osiedle – wiceprezes,

– Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok- sekretarzZarządu, jestem odpowiedzialny za działalność watchdogową Federacji,

– Stowarzyszenie LOK – przewodniczący wojewódzkiej komisji rewizyjnej, członek władz krajowych stowarzyszenia,

– Hospicjum paliatywne w Nowej Woli – wolontariusz,

– WTZ w Nowej Woli – instruktor,

– Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei – wolontariusz,

– jestem członkiem Rady Pożytku Publicznego

– jednocześnie jako jedyna osoba fizyczna w kraju monitoruję pracę Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego,

– jestem również jednym z ekspertów wypracowujących standardy działania Rad Działalności Pożytku Publicznego wszystkich szczebli wPolsce,

– jestem członkiem miejskich i wojewódzkichkomisji konkursowych,

– aktywnie uczestniczę w tworzeniu Komisji Dialogu Obywatelskiego,

– współpracuję zeStowarzyszeniem Homo Faber, Siecią Obywatelska Watchdog Polska , Instytutem  Spraw Publicznych,  Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Laboratorium Badań i Działań Społecznych Soclab,  i innych,  w niektórych jako pomysłodawca i koordynator projektów, w innych jako wolontariusz lub jako pracownik.”