Wydarzenie: Obywatelska Prezydencja w Radzie UE
Zapraszamy Was na wydarzenie symbolicznego przekazania obywatelskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wydarzenie odbędzie się online 12 grudnia w godzinach 13:00-15:30.
Inicjatywę obywatelskiej prezydencji zainicjowały węgierskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego – Civilizáció Koalíció oraz Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége. Była to odpowiedź na oficjalną prezydencję Węgier w Radzie UE w 2024 roku. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie głosu społeczeństwa obywatelskiego podczas półrocza sprawowania prezydencji i zwrócenie uwagi na tematy, które nie zostały odpowiednio zaadresowane w jej priorytetach.
Obywatelska prezydencja węgierskich organizacji skupiła się na temacie słabnących demokracji europejskich, rosnących nierówności i zielonej transformacji i została podsumowana na wewnętrznym wydarzeniu, które odbyło się 19 listopada w Budapeszcie. Podczas spotkania prezeska OFOP Karolina Dreszer przedstawiła zarys planów polskiej prezydencji Rady Unii Europejskiej i przygotowania polskich organizacji do tego okresu. Efektem tego spotkania będzie ukończenie i opublikowanie dokumentu zawierającego postulaty zebrane przez organizacje, które zorganizowały na Węgrzech serię wydarzeń.
Grudniowe wydarzenie będzie natomiast nie tylko zewnętrznym, otwartym dla publiczności podsumowaniem, ale również symbolicznym przekazaniem obywatelskiej prezydencji polskim organizacjom, na którym w imieniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce wystąpi również Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.
Program wydarzenia:
12:55 – Rozpoczęcie możliwości połączenia się online
13:00 – Powitanie i wprowadzenie
13:05 – Sesja 1: Obywatelska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – doświadczenia węgierskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego
- Przestrzeń obywatelska.
Veronika Móra, Ökotárs – Węgierska Fundacja Partnerstwa na rzecz Środowiska. - Równe prawa.
Edina Hajnal, MENŐK - Sprawiedliwość klimatyczna.
Jutka Bari, Green Legal Platform - Zielona transformacja (lasy i woda).
Zoltán Kun, Stowarzyszenie Wielkich Jezior i Mokradeł
13:35 – Q&A
13:45 – Sesja 2: Spojrzenie na polską prezydencję w Radzie UE
- Perspektywa organizacji pozarządowych i ich wkład w polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Karolina Dreszer, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych - Jak włączyć temat środowiska do debaty publicznej: Manifest Leśny
Augustyn Mikos, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
14:15 – Q&A
14:25 – Sesja 3: Wspólna perspektywa na Brukselę
- Węgry i Polska: doświadczenia i oczekiwania związane z prezydencją.
Patricia Heidegger, European Environmental Bureau - Polityka leśna w okresie prezydencji.
Siim Kuresoo, Fern
14:55 – Q&A
15:10 – Podsumowanie
15:15 – Zakończenie wydarzenia
Oprócz OFOP-u w organizacji i wydarzeniu uczestniczą: Fundacja Batorego, Fundacja Edukacja dla Demokracji, European Environmental Bureau, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Lasy i Obywatele i Klub Przyrodników.
Strona węgierskiej obywatelskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.