XI spotkanie regionalne KSTP juz za nami
W dniach 13-14 czerwca w Augustowie odbyło się XI spotkanie Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa. Tematem spotkania była przyszłość programu operacyjnego Polska Wschodnia a także kwestie dotyczące instrumentu CLLD oraz przyszłości Lokalnych Grup Działania.
W dniach 13-14 czerwca w Augustowie odbyło się XI spotkanie Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa. Tematem spotkania była przyszłość programu operacyjnego Polska Wschodnia a także kwestie dotyczące instrumentu CLLD oraz przyszłości Lokalnych Grup Działania.
Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem uczestników przez Tomasza Pawlika z Fundacji Miasto Słów, Ewę Latoszek z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Piotra Frączaka prezesa OFOPu, który przedstawił podsumowanie dotychczasowych działań KSTP. Po nim głos zabrała Joanna Sokólska wiceprezes LGD Puszcza Knyszyńska, która w swoim wystąpieniu przedstawiła formę działania Lokalnych Grup Działania a także instrumentu jakim jest Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (CLLD). Omawiając narzędzie jakim jest CLLD mające przyczynić się do lepszego wdrażania funduszy unijnych, Sokólska odnosiła się do inicjatywy Leader funkcjonującej w Unii Europejskiej od 1991. Jak przyznała, siłą inicjatywy Leader, funkcjonującej na obszarach wiejskich, są LGD. CLLD ma mieć podobny charakter jak obecny Leader, z tą różnicą, że będzie mógł być wykorzystany również na obszarach miejskich. Omawiając Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność wskazała na brak jasnych zapisów na szczeblu Komisji Europejskiej jak i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W Polsce CLLD będzie obligatoryjne jedynie przy wdrażaniu Programu Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich. W przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych, o przyjęciu tego narzędzia decydować będą autorzy Regionalnych Programów. Brak zapisów prawnych na szczeblu ministerialnym, narzucającym województwom wprowadzenie CLLD, jest wynikiem braku wpisania tego narzędzia jako obligatoryjnego do innych programów przez Komisję Europejską. Podsumowując Sokólska przypomniała o efektywności CLLD, które jako narzędzie oddolne lepiej wykorzystuje ludzki potencjał oraz pozwala wyrównywać różnice wewnątrz regionów. Ważnym elementem skutecznego wykorzystania tego narzędzia będą Lokalne Grupy Działania.
Drugiego dnia uczestnicy podzielili się na dwie grupy warsztatowe. Małgorzata Gałczyńska Dyrektor Działu Rozwoju Lokalnego w Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny prowadziła warsztat poświęcony Programowi Operacyjnemu Polska Wschodnia po 2014 roku. Uczestnicy warsztatu mieli za zadanie krytycznie przeanalizować wstępne zapisy programu w nowym okresie programowania. Tematem drugiego warsztatu, prowadzonego przez Joannę Sokólską, były kwestie dotyczące zakładania Lokalnej Grupy Działania. Podsumowania obu warsztatów zostaną zamieszczone w kolejnym numerze biuletynu PARTNERSTWO, a wypracowane efekty przekazane odpowiednim instytucjom.
Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu KSTP i zapraszamy na kolejne!
Prezentacje ze spotkania:
1. Rozwój kierowany przez społeczność lokalną (CLLD / RKSL / LEADER)
2. Rozwój lokalny w planowaniu strategicznym na lata 2014-2020 w województwie podlaskim
Podsumowanie warsztatów: