Po Okrągłym Stole – spotkanie w Sopocie
Okrągły stół w sprawie Ukrainy zorganizowany przez miasto Wrocław 8 i 9 maja b.r. stworzył okazję do spotkania i współpracy środowisk samorządowych, organizacji społecznych, organizacji pracodawców, związków zawodowych i akademików. W efekcie tego wysiłku powstała „Biała księga. Wyzwania systemowego wsparcia uchodźców na poziomie lokalnym i krajowym”. To kompleksowe opracowanie diagnozujące w wielu wymiarach konsekwencje wojny w Ukrainie i napływu uchodźców dla funkcjonowania systemu usług publicznych w Polsce oraz proponujących odpowiedzi na kryzys.
Równolegle do Białej Księgi powstał „Raport Gościnna Polska 2022”, opracowany przez zespół ekspertów pracujących pod auspicjami think-tanku WISE Europa, wspieranego przez organizacje społeczne i jednostki akademickie. „Raport” uzupełnia „Białą Księgę”, a oba opracowania stanowią solidną podstawę do programowania działań jednostek samorządu terytorialnego, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, instytucji publicznych i administracji w sytuacji narastającego kryzysu. Warunkiem powodzenia tych działań jest współpraca wszystkich podmiotów życia publicznego, zwłaszcza struktur samorządu lokalnego i szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego.
21 maja b.r. w Sopocie odbyło się spotkanie robocze osób z udziałem osób zaangażowanych w przygotowanie „Białej Księgi” i „Raportu Gościnna Polska 2022”, a także przedstawicieli innych inicjatyw zakładających bliską współpracę samorządu i społeczeństwa obywatelskiego takich jak kampania, „Wolna Szkoła”, SOS dla Edukacji, akcja „Masz Głos”, #prosteNGO czy centra pomocy uchodźcom. Celem spotkania, zorganizowanego z inicjatywy prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, było ustalenie priorytetów oraz trybu dalszej współpracy organizacji społecznych i samorządów terytorialnych. Uczestnicy ustalili, że dalsze prace programowe prowadzone będą w tematycznych zespołach roboczych oraz podczas zaplanowanych na wczesną jesień zgromadzeń środowisk samorządowych i obywatelskich, m.in. podczas konferencji „Solidarni w rozwoju” w Gdańsku i Kongresu „Local Trends” w Poznaniu.
Stronę społeczną w spotkaniu reprezentowała Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz przedstawiciele organizacji społecznych zaproszonych do Sopotu przez organizatorów m.in. Edwin Bendyk z Fundacji Batorego, Piotr Frączak z Fundacji Schumana czy Mateusz Wojcieszak z Fundacji Pole Dialogu.