III posiedzenie Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027
W dniu 23 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się III posiedzenie Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027. W posiedzeniu udział wzięło 49 osób, w tym 39 uprawnionych do głosowania.
Pierwszym tematem spotkania był konflikt interesów w regulaminach komitetów monitorujących. Pan Rafał Laskowski – Naczelnik Wydziału Systemu Wdrażania i Potencjału Administracyjnego w Departamencie Koordynacji Wdrażania Unii Europejskiej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (dalej: MFiPR) opowiedział o propozycji rozwiązań rekomendowanych przez MFiRR. Wytyczne dotyczące zmiany w zapisach w Regulaminach Komitetów Monitorujących wzbudziły dyskusję i wygenerowały wiele wątpliwości, nie tylko u partnerów ale również w samorządach. Głos zabrała również przedstawicielka Komisji Europejskiej (dalej: KE) Pani Marta Wnuk, która podkreśliła, że zamiarem KE nie jest ograniczanie partnerów i, że KE cały czas będzie stała na straży respektowania zasady partnerstwa.
Omówiono kilka istotnych kwestii związanych z finansowaniem organizacji społecznych i aspektami technicznymi współfinansowania ze środków Unii Europejskiej:
– Wykluczenie organizacji społecznych z możliwości ubiegania się o środki z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) z powodu zawężenia definicji przedsiębiorcy przez PARP;
– Pomoc Techniczną dla komitetów monitorujących i rozwiązania ryczałtowe w Regulaminie KM FENG po opinii Instytucji Audytowej. Jest to ważne dla sprawnego funkcjonowania tych komitetów i skutecznej alokacji środków na projekty związane z funduszami europejskimi;
– Ekspertyza dotycząca zasady równości stron i obciążeń biurokratycznych w umowach współfinansowanych ze środków UE: Pan Rafał Dymek, przedstawiciel Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, omówił stan prac nad ekspertyzą. Podkomitet w najbliższym czasie będzie zlecał jej wykonanie.
Podczas posiedzenia przegłosowane zostały dwie uchwały:
- Uchwała nr 3 o zmianie Regulaminu Podkomitetu (zmianie uległ adres mailowy oraz dodano możliwość przesyłania dokumentów do Sekretariatu Podkomitetu w formie dokumentowej);
- Uchwała nr 4 o powołaniu Grupy zadaniowej przy Komitecie do spraw Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. Celem Grupy ma być przygotowanie modyfikacji zestawu wytycznych horyzontalnych gwarantujących realne spełnienie oraz spójne wdrożenie w programach krajowych i regionalnych trzech „nowych” zasad / warunków horyzontalnych w perspektywie 2021-2027:
zasady „nie czyń poważnych szkód” (ang.: DNSH – Do No Significant Harm)
warunku zgodności interwencji z Kartą Praw Podstawowych (KPP)
warunku zgodności interwencji z postanowieniami Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych (dalej: KPON)
Kolejny termin posiedzenia Podkomitetu poznamy w najbliższym czasie.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Projekt: „Prowadzenie sekretariatu Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027” współfinansowany jest w 79,71% ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PTFE 2021-2027, oraz w 20,29% z budżetu państwa.
Wartość projektu: 712 682,00 PLN