Okrągły Stół – Biała Księga – wyzwania systemowego wsparcia uchodźców na poziomie lokalnym i krajowym
„Potrzebujemy sprawnego systemu odpowiedzi na sytuacje kryzysowe, koordynacji działań na poziomie zarówno lokalnym, jak i krajowym, ale i jasnego podziału odpowiedzialności. Niezbędne jest sprawne państwo i rządzenie dobrej jakości, polityki publiczne uwzględniające miejsce i role różnych stron, współdziałający w poszanowaniu zasady rzeczywistego partnerstwa, gdzie organizacje pozarządowe nie są tylko podwykonawcą usług, ale ważnym, niezależnym ogniwem współpracy na rzecz dobra wspólnego”. – we wstępie do Białej Księgi pisze Karolina Dreszer-Smalec, Prezeska OFOP.
Biała Księga jest wynikiem obrad Samorządowego Okrągłego Stołu, który odbył się we Wrocławiu w dn.8-9 maja 2022 r. Ponad 120 ekspertów, samorządowców, działaczy NGO, związkowców, przedstawicieli świata biznesu i nauki przez dwa dni pracowało nad zbiorem rekomendacji zmian prawnych w związku z kryzysem humanitarnym i przybyciem do Polski ponad 3 milionów uchodźców z Ukrainy.
Ponad 220-stronnicowe opracowanie zawiera m.in. postulaty wypracowane przy prowadzonym przez OFOP stoliku, który zajmował się tematem Integracja społeczna i aktywność obywatelska.
Są to m.in.: 1. Zbudowanie przejrzystego i obiektywnego systemu finansowania kompleksowej działalności organizacji pozarządowych, zakładającego rozwój ich potencjału instytucjonalnego oraz 2. Wykorzystanie potencjału organizacji pozarządowych jako trwałego zasobu wiedzy, doświadczenia i struktur w celu włączenia w działania kryzysowe/systemowego uczestnictwa we wspieraniu polityk publicznych na jasnych zasadach i w konkretnej perspektywie.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem Białej Księgi: Okrągły Stół Biała Księga