Stanowisko przedstawione przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych w sprawie projektu Krajowego Planu Odbudowy
Stoimy przed wyzwaniami, jakimi jako społeczeństwo, które zaledwie od 30 lat cieszy się znowu demokracją, nie mieliśmy okazji doświadczyć. Dlatego nie stać nas na nieprzemyślane i nieprzejrzyste zasady przygotowania i realizacji założeń programów pomocowych. Prezentujemy stanowisko OFOP w sprawie projektu Krajowego Planu Odbudowy.
Z troską i uważnością musimy zdiagnozować, zaplanować i wydać każde euro w KPO. Ponieważ COVID – 19 równo potraktował całe polskie społeczeństwo, dotykając większość sektorów państwa, w tym różne grupy zawodowe i społeczne, to w takim samym stopniu muszą one brać udział w tworzeniu narzędzi odbudowy, zostać realnie zaangażowane w procesy monitoringu, a przede wszystkim mieć dostęp do czytelnych zasad realizacji inwestycji i reform w KPO.
Z zadowoleniem organizacje pozarządowe przyjęły informację, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozszerzyło proces konsultacji KPO o wysłuchania publiczne. Dało to wszystkim środowiskom – nie tylko NGO – możliwość zaprezentowania swoich przemyśleń, analiz i postulatów bezpośrednio autorom projektu, a zarazem ich zaistnienia szerzej w przestrzeni publicznej.
Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu stopień zaangażowania przedstawicieli partnerów społeczno – gospodarczych i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w przygotowanie dokumentu jest bardzo mały. Tymczasem w gotowości do kooperacji są sieci i federacje otwarte na współpracę na każdym szczeblu administracji, które są zdolne wejść w realny DIALOG. Aby go zapewnić niezbędne jest włączenie wszystkich zainteresowanych środowisk z poszanowaniem ich niezależności i autonomii, a jego efektem powinny być rozwiązania, do których dochodzi się w drodze konsensusu.
Ważne jest także, aby mówić o jakości tego dialogu, rozumianego jako rzeczywiste współdziałanie pomiędzy stronami. Takie warunki będą tworzyć tylko ciała z realnym przedstawicielstwem społeczeństwa obywatelskiego, powołane w transparentnych procesach i transparentnie funkcjonujące.