OFOP zaprasza do udziału w nowej edycji Szkoły Reprezentacji i Partycypacji Społecznej. 

Szkoła Reprezentacji i Partycypacji Społecznej wyrosła z założenia, że rzecznictwo oparte na „twardej wiedzy” jest skutecznym narzędziem oddziaływania na polityki publiczne. Poprzez Szkołę chcemy wzmocnić umiejętności liderów organizacji pozarządowych w obszarze współpracy z administracją i poszerzać ich wiedzę. Rekrutacja trwa od 10 stycznia do 28 lutego 2022r., dokumenty aplikacyjne należy przesłać do 15 lutego 2022r.

Szkoła to kompleksowy, roczny program wsparcia dla przedstawicieli NGO obejmujący zajęcia teoretyczne, praktyczne oraz wsparcie doradcze, a także sieciowanie. Celem Szkoły jest przygotowanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Polski do kompetentnego reprezentowania sektora społecznego w ciałach dialogu obywatelskiego i ciałach reprezentacji, a także do pełnienia funkcji rzeczniczych na poziomie europejskim, krajowym, wojewódzkim i lokalnym.

W ramach Szkoły:

  • przeprowadzimy min. 40 godzin wykładów tematycznych i zajęć praktycznych w formule stacjonarnej i online;
  • pomiędzy zjazdami na dedykowanej platformie otrzymasz materiały do pracy własnej oraz przestrzeń do dyskusji;
  • będziesz miał/ła okazję do realizacji zadań praktycznych również w swojej społeczności, co przyczyni się do wzmocnienia Twojej pozycji i głosu jako reprezentantów NGO w Twojej miejscowości. Twój autorski projekt zostanie opisany w publikacji podsumowującej;
  • staniesz się częścią społeczności, która wzajemnie będzie się wspierać i motywować, tworzyć partnerstwa;
  • stworzymy przestrzeń, w której przedstawiciele mający przeciwstawne poglądy w ważnych społecznie sprawach, a których jednocześnie łączy przekonanie o istocie roli NGO i aktywności pozarządowej, znajdą możliwość do spotkania, rozmowy i wypracowania wspólnych rozwiązań;
  • po zakończeniu Szkoły zostaniesz objęty/a trwałym wsparciem w ramach prowadzonej Sieci OFOP ds. Partnerstwa i Funduszy Europejskich.

Szczegółowy program uczestnicy Szkoły otrzymają przed pierwszym zjazdem.

Do udziału w Szkole OFOP zapraszamy osoby aktywnie działające w organizacjach pozarządowych na terenie Polski, które: 

  • chcą być przedstawicielami organizacji pozarządowych w ciałach dialogu obywatelskiego. Pod tym hasłem rozumiemy Rady Działalności Pożytku Publicznego na wszystkich poziomach, komitety i podkomitety monitorujące programy finansowane z funduszy europejskich oraz krajowych, a także wszelkie inne gremia  międzysektorowe powoływane na wszystkich szczeblach decyzyjnych, w których jest miejsce dla reprezentantów organizacji pozarządowych,
  • chcą prowadzić w imieniu organizacji rzecznictwo na różnych poziomach administracyjnych (od wspólnoty lokalnej do wspólnoty europejskiej), partycypować w procesach decyzyjnych np. współtworząc lub konsultując propozycje aktów prawnych czy polityk publicznych, 
  • chcą współpracować z innymi organizacjami w kampaniach społecznych na rzecz zmian społecznych.

Do udziału w Szkole zaprosimy 40 przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Udział w Szkole OFOP jest bezpłatny. Organizator nie zwraca z zasady kosztów dojazdów.

W ramach Szkoły zapewniamy osobom uczestniczącym w zjazdach stacjonarnych nieodpłatnie miejsca noclegowe, wyżywienie, udział w sesji szkoleniowej oraz materiały szkoleniowe. Dojazd na spotkania i zjazdy w ramach Szkoły organizowany jest indywidualnie przez Uczestników i Uczestniczki.

Zjazdy online będą organizowane na platformie ZOOM/Google Meet. Materiały szkoleniowe zostaną umieszczone na platformie Google Classroom. 

Wymagania techniczne:

-> dostęp do komputera/laptopa z kamerą, smartfona i internetu;
-> dostęp do materiałów wymaga posiadania osobistego konta Google. Bezpłatne konto można założyć bezpośrednio pod linkiem https://accounts.google.com/.

Potrzebujesz więcej informacji?

Zapraszamy na spotkanie otwarte, w czasie którego przybliżymy koncepcję Szkoły oraz odpowiemy na pytania. Czekamy na Ciebie na Google Meet-cie:

  • 19 stycznia godz. 16.00-16.30
  • 2 lutego godz. 16.00-16.30

Link do spotkania: meet.google.com/czw-eahp-qgn

Lub napisz do nas na adres: [email protected]

Zapoznaj się z Regulaminem Szkoły Reprezentacji i Partycypacji Społecznej

Regulamin Szkoły (aktualizacja 18.01.2022r.)

Harmonogram rekrutacji do Szkoły Reprezentacji i Partycypacji Społecznej

Etap 1: 10 stycznia – 15 lutego 2022 r.

  • wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj
  • prześlij na adres [email protected]:
    • CV pokazujące Twoje zaangażowanie w życie społeczne,
    • mile widziany będzie też list rekomendacyjny, np. od organizacji, osoby lub grupy obywateli/obywatelek np. mieszkańców gminy, poświadczające Twoją działalność.  Polecamy uzyskanie rekomendacji od organizacji członkowskiej OFOP, albo też absolwentów i absolwentek Szkoły Reprezentacji OFOP lub Szkoły Partycypacji Społecznej OFOP.

Etap 2: 1-28 lutego 2022 r.

  • zaprosimy wybrane osoby na rozmowę online

Wyniki rekrutacji ogłosimy do 2 marca. Do 4 marca zakwalifikowani Kandydaci i Kandydatki przesyłają ostateczne dokumenty uczestnictwa.

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń!