Osoba prezentująca propozycje:
- Dominika Chabin, Fundacja Nieodkładalni, koordynująca akcję Przewijamy Polskę w 2023 r.
- Anna Duniewicz, koordynatorka Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia!”, współkoordynująca z Katarzyną Król akcję „Przewijamy Polskę” w Łodzi
- Anna J. Nowak, członkini Zespołu Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, inicjatorka akcji Przewijamy Polskę, prezeska poznańskiego Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, nagrodzona 9 maja 2023 r. Odznaką Honorową RPO za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/stowarzyszenie-zurawinka-odznaka-honorowa-rpo?fbclid
https://naszrzecznik.pl/stowarzyszenie-zurawinka-wyroznione-odznaka-honorowa-rpo-za-zaslugi-dla-ochrony-praw-czlowieka/
- Katarzyna Król – społeczniczka z niepełnosprawnością, inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia!”, współkoordynująca z A. Duniewicz akcję „Przewijamy Polskę” w Łodzi
Czego dotyczą propozycje rozwiązań:
Rozwijanie na terenie całej Polski sieci dostępnych toalet wyposażonych w leżanki dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, które wymagają czynności higieniczno-pielęgnacyjnych w pozycji leżącej.
Organizacje zaangażowane w akcję „Przewijamy Polskę”: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „ŻURAWINKA” z Poznania, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki i Fundacja INTEGRACJA z Warszawy, środowisko osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich oraz Inicjatywa „Nasz Rzecznik” postulują:
- zmianę rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12371900/katalog/12969214?fbclid] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12371900/katalog/12969208, które będzie regulować tworzenie w nowo powstających obiektach użyteczności publicznej toalet dla osób z niepełnosprawnościami, będących jednocześnie pokojami higieniczno-sanitarnymi służącymi dorosłym osobom wymagającym np. przewijania w pozycji leżącej (podobne regulacje obowiązują już np. w UK od 2021 roku); Uwaga do projektu rozporządzenia w ramach konsultacji publicznych zgłoszona przez Fundację Integracja:
- W budynku:
- a) użyteczności publicznej o powierzchni powyżej 5 000 m2, którego właścicielem lub
inwestorem jest podmiot publiczny w rozumieniu art. 3 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
- b) użyteczności publicznej innym niż wymienione w lit. a) o powierzchni użytkowej powyżej 10 000 m2,
- c) stacji paliw o powierzchni powyżej 150 m2,
- d) opieki zdrowotnej niezależnie od jego powierzchni, przynajmniej jedno z ogólnodostępnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych dostosowanych dla osób niepełnosprawnych zgodnie z § 86, musi zapewniać warunki umożliwiające czynności higieniczne dorosłych osób.
- Pomieszczenia, o którym mowa w ust. 1 musi być dostosowane poprzez:
1) Zapewnienie powierzchni pomieszczenia min. 12m2 i szerokości przynajmniej 3 m.
2) Wyposażenie pomieszczenia w leżankę z automatyczną regulacją wysokości o szerokości nie mniejszej niż 0,8 m i długości nie mniejszej niż 1,8 m, podłączoną do przewodu kanalizacyjnego, o udźwigu nie mniejszym niż 200 kg.
3) Zapewnienie wzdłuż dłuższego boku leżanki wolnej przestrzeni o szerokości nie mniejszej niż 1,2 m.
4) Zapewnienie wzdłuż krótszego boku leżanki wolnej przestrzeni o szerokości nie mniejszej niż 0,9 m.
5) Wyposażenie pomieszczenia w podnośnik sufitowy o udźwigu nie mniejszym niż 200 kg.
- montaż odpowiednich urządzeń (duże przewijaki, podnośniki sufitowe) w istniejących już toaletach obiektów publicznych dla osób z niepełnosprawnością (tam gdzie jest to możliwe, czyli jest odpowiednia powierzchnia i warunki techniczne).
Wstawianie zwykłych leżanek do toalet jest najprostszym rozwiązaniem, eliminującym kładzenie osób bezpośrednio na podłodze w WC. Optymalne są rozwiązania typu Changing Places funkcjonujące np. w Wielkiej Brytanii, Australii czy Nowej Zelandii. Są one kosztowne, ale w pełni dostosowane do specyficznych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które wymagają również wykonania czynności pielęgnacyjno-higienicznych, w tym wymiany pieluchy, rozebrania się w pozycji leżącej przed skorzystaniem z sedesu itp.
Optymalna powierzchnia pomieszczenia pokoju pielęgnacyjnego (tzw. komfortki) to min. 12 mkw. Ważna jest pełna dostępność (parter, winda, odpowiednia szerokość drzwi). W Poznaniu pierwsze pokoje, nazywane komfortkami, powstały dzięki środkom samorządowym, podobnie było w Krakowie.
Krótki opis problemu, którego dotyczą rozwiązania
Problem braku w miejscach publicznych w pełni dostępnych toalet wyposażonych w leżanki dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami i osób starszych wymagających zmiany pieluch (tzw. komfortek) dotyczy co najmniej 150 tysięcy dorosłych osób w Polsce. To osoby niesamodzielne z powodu choroby, niepełnosprawności i/lub wieku, które kilka razy dziennie wymagają zmiany środków chłonnych, cewnikowania i innych czynności pielęgnacyjno-higienicznych wykonywanych w pozycji leżącej. Niestety, obecnie te czynności odbywają się najczęściej w warunkach urągających godności każdego człowieka: na podłogach toalet publicznych, lokali gastronomicznych, aptek albo na ławkach w parkach, na trawie lub w samochodach. Alternatywą pozostaje nierzadko rezygnacja z udziału w życiu publicznym, społecznym i rodzinnym lub wyrzeczenia jak wielogodzinne unikanie przyjmowania napojów i jedzenia w celu uniknięcia konieczności skorzystania z toalety czy wymiany środków chłonnych.
„Istniejące toalety od osób z niepełnosprawnościami w miejscach publicznych nie rozwiązują wszystkich problemów wszystkich OzN i ludzi starszych. Liczna grupa dorosłych osób niekontrolujących potrzeb fizjologicznych wymaga miejsc dostosowanych do zmiany środków chłonnych lub gdzie można przygotować się do skorzystania z toalety. Obecnie muszą planować wyjście z domu między jedną a drugą zmianą pieluchomajtek. Korzystają z trawników, ławek w parkach, podłóg w aptekach i toaletach, gdzie nie można się nawet niczym zasłonić. To rozwiązania prowizoryczne, niekomfortowe, często niebezpieczne, odbierające godność. Dopóki konieczność zmiany pieluchy dotyczy dziecka, opiekunowi jest łatwiej znaleźć ustronne miejsce i nie wzbudzić sensacji. Jeśli sprawa dotyczy jednak nastolatka, osoby dorosłej lub starszej – to prawie niemożliwe.” – pisała w czerwcu 2021 r. Anna J. Nowak, inicjatorka akcji „Przewijamy Polskę, prezeska poznańskiego Stowarzyszenia Żurawinka, członkini inicjatywy obywatelskiej „Chcemy całego życia!”
„Jako mama dorosłej osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym niekontrolującej potrzeb fizjologicznych byłam zmuszona w ubiegłym roku przewinąć córkę na przewijaku dla niemowląt w jednej z poznańskich restauracji. Bałam się, że w trakcie zmiany pieluchy moja córka spadnie z dużej wysokości, a ja nie dam rady zabezpieczyć jej przed poważnym urazem. Było to dla nas upokarzające, traumatyczne przeżycie, które nigdy nie powinno się zdarzyć.
Tamto doświadczenie wzmocniło moje pragnienie działań na rzecz zmiany tej sytuacji zarówno w naszym mieście, jak i w całym kraju. Tak zrodził się pomysł akcji społecznej „Przewijamy Polskę”, do realizacji której zaprosiłam organizacje z miast, w których też już dostrzeżono ten problem. Celem akcji jest wyposażenie toalet publicznych – wszędzie, gdzie to potrzebne i możliwe – w stanowiska, gdzie osoby dorosłe będą mogły dokonać wymiany pieluch w sposób bezpieczny, komfortowy i godny. Marzą nam się takie miejsca w każdym mieście i miasteczku, na szlakach turystycznych, przy zjazdach z autostrad, w galeriach handlowych, remizach strażackich. Wierzymy, że wspólnym wysiłkiem już niedługo zaczną powstawać.
Konkretne działania są już prowadzone w kilku dużych miastach i cieszymy się, że do akcji „Przewijamy Polskę” dołączają kolejne miasta i miejscowości. Mamy też nadzieję na zmianę przepisów, w których – jak od roku 2021 w Wielkiej Brytanii – pojawi się zapis o miejscu do przewijania osób dorosłych, które będzie musiała posiadać każda nowo powstająca toaleta publiczna dla osób z niepełnosprawnościami.” – mówi Anna J. Nowak.
Na czym polega proponowane rozwiązanie? Co i jak zmienia? Co z tego będą mieli obywatelki i obywatele?
Postulowane rozwiązania znacznie poprawiłyby jakość życia, bezpieczeństwo i możliwości funkcjonowania w społeczeństwo ok. 150 tysięcy osób, które potrzebują dostępnych publicznie miejsc, gdzie w pozycji leżącej można dokonać niezbędnych czynności pielęgnacyjno-higienicznych. Dziś takie osoby (nastoletnie i dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze) są często „więźniami czterech ścian”. Sieć kilkunastu dostępnych „komfortek” w większych miastach i choćby kilku w miastach mniejszych byłaby realizacją tego godnościowego postulatu i wymierną zmianą na lepsze w ich codziennym życiu. Bardzo ważne jest doposażenie w leżanki/przewijaki dla dorosłych stacji paliw i MOP-ów przy drogach krajowych, stacji kolejowych w miastach wojewódzkich oraz zapewnienie w składzie pociągów dalekobieżnych wagonu z pomieszczeniem pielęgnacyjno-higienicznym.
Jak zaawansowane są prace nad propozycjami rozwiązań:
Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda otrzymał na początku marca 2023 roku od Koalicji Przewijamy Polskę szczegółowe propozycje rozwiązań i wytyczne dotyczące „komfortek” wraz z wnioskiem o:
- zmianę Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie poprzez dokonanie w nim zapisu o zapewnieniu w konkretnych obiektach użyteczności publicznej/nowych inwestycjach pokoi pielęgnacyjnych dla osób dorosłych. Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych, trwa obecnie proces legislacyjny zgłoszonych zmian (etap notyfikacji) w/w rozporządzeniu
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12371900/katalog/12969214?fbclid=IwAR3PTY6NHUmRqgv8zUZi2ZU0RCKRxOAIyqhtTjaUIoCoZHQ9_vtoDm0VheQ#12969214
- w istniejących toaletach publicznych dla osób z niepełnosprawnością (tam gdzie jest to możliwe, czyli jest powierzchnia + warunki techniczne) – montaż odpowiednich urządzeń umożliwiający wykonanie czynności pielęgnacyjnych, w tym wymianę pieluchy u dorosłej osoby, która wymaga położenia podczas tej czynności.
Wstawianie zwykłych leżanek do toalet jest najprostszym rozwiązaniem, eliminującym kładzenie bezpośrednio na podłodze w WC.
Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez MRiT Rzecznikowi Praw Obywatelskich w odpowiedzi na zapytanie A. Duniewicz z kwietnia 2023 r., „rozszerzeniu ma ulec katalog pomieszczeń higieniczno-sanitarnych o „pomieszczenia przeznaczone do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami”. Miałyby one być wydzielane w nowoprojektowanych budynkach przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej o powierzchni użytkowej ponad 2000 m2, budynkach przeznaczonych na potrzeby kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym o powierzchni użytkowej ponad 10000 m2, na stacjach paliw o powierzchni użytkowej ponad 300 m2 zlokalizowanych przy autostradach lub drogach ekspresowych oraz w budynkach przeznaczanych na potrzeby opieki zdrowotnej.”
Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że będzie monitorował działania zapowiedziane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Opis prowadzonych do tej pory działań – co zostało już zrobione
W lutym 2021 roku, z inicjatywy prezeski poznańskiego Stowarzyszenia „ŻURAWINKA”, zainicjowana została akcja „PRZEWIJAMY POLSKĘ”, a w dniu 5 maja pięć organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „ŻURAWINKA” z Poznania, Fundacja MALI SIŁACZE z Krakowa, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja INTEGRACJA z Warszawy utworzyło Koalicję. Na zaproszenie p. Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki Prezydenta RP, przedstawicielki organizacji spotkały się w w maju 2021 roku w Belwederze, rozpoczynając wspólne działania na rzecz poprawy jakości życia dyskryminowanych 150 tysięcy osób w Polsce.
W ciągu dwóch lat działania Koalicja nawiązała współpracę z wieloma samorządami, instytucjami, firmami i organizacjami pozarządowymi. Trwają prace nad możliwymi zmianami prawa. Poszerza się lista lokalizacji, w których można skorzystać z komfortek. Powstała ich baza, realizowane są projekty edukacyjne, opracowana została koncepcja plenerowych komfortek. Obecnie w Poznaniu, Gliwicach i Lublinie istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia wyposażenia plenerowej komfortki na organizowane w przestrzeni publicznej wydarzenia, imprezy itp.
Regularnie, przez cały rok, publikowane są w magazynie „Integracja” i na portalu Niepelnosprawni.pl artykuły przybliżające Akcję Społeczną „Przewijamy Polskę” promujące dobre praktyki i ludzi, dzięki którym powstają w Polsce kolejne komfortki.
Powołani zostali pierwsi Ambasadorzy i Ambasadorki akcji – mieszkańcy i mieszkanki Wielkopolski oraz Śląska, którym idea komfortek jest szczególnie bliska i które aktywnie włączyły się w ich promocję.
Od roku 2021 powstało w Polsce prawie 40 komfortek o różnym standardzie, utworzonych przez samorządy, organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii otrzymało od Koalicji Przewijamy Polskę szczegółowe propozycje rozwiązań i wytyczne dotyczące „komfortek w piśmie datowanym na 3 marca 2023 roku.
We wsparcie Akcji Przewijamy Polskę od początku zaangażowany są Zespoły Praw Opiekunek/ów oraz Praw Osób z Niepełnosprawnościami Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. Z inicjatywy Anny Duniewicz i Katarzyny Król od stycznia 2022 r. funkcjonuje komfortka w galerii Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.
Z inspiracji Inicjatywy „Nasz Rzecznik” oraz Koalicji Przewijamy Polskę w tej sprawie wielokrotnie zabierał głos RPO.
- Wystąpienie RPO Marcina Wiącka (19.07.2023) do Ministra Rozwoju i Technologii Rzecznik Praw Obywatelskich ws. z projektem rozporządzenia w sprawie wprowadzenia obowiązku tworzenia pomieszczeń higienicznosanitarnych w konkretnych rodzajach budynków, dostosowanych i przeznaczonych do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami. RPO wskazuje, co powinno się znaleźć w tym rozporządzeniu, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami realną poprawę dostępności przestrzeni publicznej
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-przewijanie-dorosli-miejsca-mrit-odpowiedz
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2023-07/Do_MRiT_komfortki_19.07.2023.pdf
- Wystąpienie RPO 5 maja 2023 r., w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-przewijanie-dorosli-miejsca-mrit
- Interwencja RPO ws. „komfortek” – pokoi pielęgnacyjnych z leżankami dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami
- Osoby dorosłe nie mają w przestrzeni publicznej miejsc do czynności pielęgnacyjno-higienicznych, które wymagają pozycji leżącej z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku
- Zmiana pieluch, cewnikowanie czy podawanie leków odbywają często w warunkach niehigienicznych i urągających ludzkiej godności, np. na podłodze publicznych toalet czy w samochodach
- Koalicja NGO-sów „Przewijamy Polskę” utworzyła już w Polsce 30 odpowiednich miejsc, tzw. komfortek, ale to nie wystarcza – osób potrzebujących takiego wsparcia jest ok. 150 tys.
- Konieczne są zatem działania o charakterze systemowym – apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu generalnym do Ministra Rozwoju i Technologii.
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2023-05/Do_MRiT_komfortki_4.05.2023.pdf
https://naszrzecznik.pl/interwencja-rpo-ws-komfortek-pokoi-pielegnacyjnych-z-lezankami-dla-doroslych-osob-z-niepelnosprawnosciami/
- Odpowiedź RPO na wniosek Anny Duniewicz z kwietnia ws. pokoi pielęgnacyjnych dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami i osób starszych (komfortek):
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie „komfortek”, czyli toalet dostosowanych do potrzeb dorosłych osób z niepełnosprawnościami wyposażonych w leżanki i podnośniki. RPO wskazał na konieczność ujęcia w przepisach prawnych obowiązku zapewnienia toalet dostosowanych do wykonywania czynności higienicznych wobec osób z niepełnosprawnościami potrzebujących bardziej intensywnego wsparcia oraz określenia norm budowlanych dla takich pomieszczeń. Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada, że trwają prace nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. uregulować obowiązek tworzenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w konkretnych rodzajach budynków dostosowanych i przeznaczonych do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami.
Rozszerzeniu ma ulec katalog pomieszczeń higieniczno-sanitarnych o „pomieszczenia przeznaczone do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami”. Miałyby one być wydzielane w nowoprojektowanych budynkach przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej o powierzchni użytkowej ponad 2000 m2, budynkach przeznaczonych na potrzeby kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym o powierzchni użytkowej ponad 10000 m2, na stacjach paliw o powierzchni użytkowej ponad 300 m2 zlokalizowanych przy autostradach lub drogach ekspresowych oraz w budynkach przeznaczanych na potrzeby opieki zdrowotnej.
Rzecznik Praw Obywatelskich będzie monitorował działania zapowiedziane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.